Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Fitch El Salvador’un Kredi Notunu Düşürdü: Başkan Bukele Tüm Olumsuzluklara Rağmen Yeniden Aday

“Büyük Üçlü” olarak adlandırılan kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch Ratings, Bitcoin’i (BTC) yasal ihale olarak kabul eden El Salvador’un “uzun vadeli yabancı paralar cinsinden” kredi notunu düşürdü.

Giderek kötüleşen ekonomik anlıkün yükü El Salvador halkının omuzlarına binmeye devam ediyor. Bukele’nin radikal ekonomik hamlelerine karşın uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ülkenin uzun vadeli yabancı paralar cinsinden kredi notunu CCC’den CC’ye indirdi.

15 Eylül zamaninde Fitch’in resmi web sitesinde yzamaninlanan raporda, zzamanif likidite pozisyonları ve hedge edilmemiş döviz pozisyonlarının ülke ekonomisi üzerinde gedik oluşturduğu belirtildi. Ülkenin Ocak 2023’teki 800 milyon birimlık tahvil ödemesinin temerrüdü olası kıldığına işaret eden rapor, El Salvador’un Ocak 2023’e görecek şekilde hemen hemen 3,7 milyar birimlık bir finansmana ihtiyacı olacağını olabilite etti.

Kuruluş, Ocak 2023 öncesinde ülkenin mali durumunu kısaca “korkunç” olarak tanımladı. Ayrıca Bukele’nin geçtiğimiz aylarda kredi kuruluşlarının yanıldığını ispatlamak için ettiğı tahvil geri alımı için ” zaten gergin olan likidite pozisyonunu muhtemelen daha da zzamaniflatacak” yorumunda bulundu.

Başkan Nayib Bukele Yeniden Aday

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele giderek kötüleşen ekonomik ve siyasi anlıke karşı 2024’te Cumhurbaşkanlığına tekrar aday olacağını açıkladı.

Bunlara rağmen, El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, 15 Eylül’de gerçekleştirilen El Salvador Ulusal Bağımsızlık Günü kutlamalarında 2024 yılında yeniden Cumhurbaşkanlığına aday olacağını duyurdu.

Yüce divan üyelerinin değiştirilmesi ve hemen ardından yeni yüce divanın 2021 yılında Cumhurbaşkanlarının iki dönem art arda aday olmasını yasaklayan ibareyi ktopladırmasından devamında halk, Nayib Bukele’nin ikinci dönem de adaylığını koyacağını olabilite ediyordu. Karar üzerine ABD hükümeti, Bukele’nin “demokrasiyi baltaladığını” öne sürmüştü.

Öte yandan Bukele’nin adaylığı, kesin bir en yeniuçla seçimi kazanacağı anlamına da gelmiyor. Bukele’nin radikal hamlelerinin getirdiği ekonomik yük, halk tarafından sık sık memnuniyetsizlikle karşılanıyor. Yerel halkın siyasi anlamda otoriter yine de gerçekçi çözümlerden uzak bulduğu bilinen Bukele’nin en büyük rakibi ekonomi olacak gibi görünüyor.