Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FTX CEO’su, Huobi’de hisse satın alma iddialarını yalanladı


CEO Sam Bankman-Fried’a (SBF) göre kripto borsası FTX, Huobi’de hisse almayacak.

SBF, pazartesi günü attığı bir tweet’te, FTX’in kripto borsası Huobi’yi satın almzamanı planladığını iddia eden Bloomberg raporunu açıkça yalanladı. Cointelegraph 12 Ağustos’ta Huobi’nin kurucu ortağı Leon Li’nin şirketteki 1 milyar abd parası civarındaki çoğunluk hissesini satmzamanı düşündüğünü bildirmişti.

Ancak SBF, “Huobi’yi satın almzamanı planlamıyoruz,” dedi.

SBF’nin liderliğinde, hem FTX hem de Alameda Research, likidite sorunlarıyla karşı karşıya kalan kripto şirketlerini kurtarmak için zamanı piyasasının ortasında bazı girişimlerde bulundu. Medya kuruluşu NPR’nin haziran zamanındaki bir röportajında meseleşan SBF, kripto piyasasının sağlığı ve piyasanın diğer oyuncularını etkilememesi için devreye girmeyi planladıklarını söyledi ve şöyle bir tweet attı:

“Kripto piyasasında yapabildiklerimize yardım etmek istiyoruz ve bu meseleda kötü niyetli değiliz. Diğer türlü, bu sadece bize ve piyasaya zarar verir.”

Alameda, haziran zamanında Voyager Digital’a 200 milyon abd parasılık USD Coin (USDC) kredisi ve o zamanlar yaklaşık 300 milyon abd parası değerindeki 15 bin Bitcoin (BTC)’lik “kredi limiti” teklif etti. Buna ek olarak FTX, çalışanlarının yüzde 20’sini işten çıkarmasına rağmen 2022 yılında yaklaşık yüzde 250 bin büyüdüğünü bildiren BlockFi’ye 250 milyon abd parasılık bir kredi sağladı.

FTX, temmuz zamanında Kanada pazarına giriş yaparken kripto borsası Bitvo’yu ve şubat zamanında Japonya merkezli Liquid Group’u ve yan kuruluşlarını satın almzamanı planladığını açıkladı. Bu gelişmelerle birlikte FTX, zamanı piyasasının ortasında birçok en çok değerli satın alma işlemi gerçekleştirmiş oldu. Ancak buna rağmen, düzenleyici kurumlar ağustos zamanında kripto varlıklarıyla ilgili mevduat sigortasını yanlış düzenlediği iddiasıyla FTX US’yi hedef almıştı.