Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
GK8, Brezilya’da faaliyet göstermek için lisans alıyor!


Dijital varlık saklama şirketi GK8, Brezilya merkezli kripto holding şirketi 2ND Market ile Brezilya’da kripto para ürün tekliflerini genişletmek için iş birliğine imza attı. İki şirket de bu ortaklığın, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisinde yaygınlık kazanmzamanı desteklemesini umuyor. 

İş birliği kapsamında GK8, 2ND Market’a Brezilyalı kişisiların daha geniş aralıktaki kripto ürünleri ve hizmetlerine erişebilmesi için lisans verecek. Özellikle 2ND Market, kişisiların merkeziyetsiz finans (DeFi) ve Web3 kripto varlıklarına erişmelerine izin vermek için GK8’in çoklu saklama cüzdanı olan MetaMask Institutional ile entegrasyonlarını kullanacak. 

2018 yılında kurulan GK8, iki yıl önce 1 milyar abd parası iken, şu anda 50 milyar abd parası değerinde dijital varlığı yönetiyor. Şirket, siber settirıları ortadan kettirmak için hava boşluklu Cold Vault’u kullanıyor. GK8, buna ek daha önceleri Stellar blok zincir ağı ve State Street-Backed Securrency’nin yanı sıra kripto alım satım platformu INX ile ortaklık kurmuştu. 

2ND Market ise, altyapı ve kripto kullanılabilirliği arasında köprü kurmak için teknoloji ekosistemi olarak faaliyet veriyor. Holding şirketi, Brezilya’da kripto entegrasyonları ve benimsemeleri desteklemek için birçok kuruluş işletiyor. 

GK8, Brezilya’da kripto benimsemelerindeki artış üzerine çalışma yapan kripto borsası KuCoin’in çalışmasına göndermede bulundu ve söz meselesu ortaklığın temel nedenlerinden birinin de bu olduğunu belirtti. KuCoin bildirisine göre, Brezilyalıların neredeyse yüzde 16’sı (34,5 milyondan fazla insan) Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto varlılara yatırım yapıyor. Başka bir kripto borsası olan Gemini tarafından geçtiğimiz nisan zamanında yapılan çalışmalar da, kripto varlıkların dünyada en fazla Brazilya’da yaygınlık eriştiğını ortaya koydu.  

Brezilya’da kripto benimsemeleri birçok açıdan büyümeye devam ediyor. Brezilya vergi dairesi, geçtiğimiz ağustos zamanı itibarıyla 12 binden fazla şirketin dijital varlıklara konum verdiklerini kaydetti. Bununla birlikte Rio de Janeiro, kısa süre önce vergi ödemelerinde kripto varlıkları kabul etmeye işe koyulyacağını duyurmuştu. 

GK8’in kurucu ortağı ve CEO’su Lior Lamesh’e, Cointelegraph ile gerçekleştirdiği röportajda Brezilya’daki kripto paranın durumu hakkında soru yöneltildiğinde hem yükselen enflasyonun hem de çöken konumel para biriminin, benimseme meselesunda itici güce sahip olduğunu söyledi ve şunları ekledi: 

“Enflasyonun yüzde 10 artar ve Brezilya reali zzamanıflamaya devam ederken, kripto para kullanımının neden yaklaşık yüzde 16’da kettiğı şaşırtıcı değil. Brezilya, aslında Chainalysis benimseme endekslerine göre 7’inci sırada konum alıyor ve ABD’nin çok gerisinde değil. Makroekonomik rüzgarların kripto benimsemelerinin daha da artıracağına inanıyoruz.”