Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Grayscale yöneticisi SEC davasının iki sene sürebileceğini söyledi


Varlık yönetim şirketleri, düzenleyicilerin çekimser ktopladığını ABD’de bir spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonuna onay almak için mücadele etmeye devam ediyor.

Grayscale Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm, şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürmek için girdiği hukuk mücadelesine değindi.

Salm, Grayscale’in SEC’ye karşı argümanının temelini açıklarken, davayla ilgili en çok sorulan soruları da yanıtladı. Salm’e göre SEC’nin spot Bitcoin ETF başvurularını reddetmesi, vadeli işlem ve spot Bitcoin ETF’leri birbirinden günirıyor ve aralarında bir fark olduğuna işaret ediyor.

Ne var ki Grayscale, bu farklılıkların ETF başvurusu için onay almayla ilişkili olmadığını ve hem vadeli işlem hem de spot Bitcoin ETF’lerin aynı spot BTC piyasasına dayalı olduğunu öne sürüyor.

Dolgünisıyla Grayscale hukuk ekibi, Bitcoin vadeli işlem ETF’leri onay alırken spot ETF’lerin reddedilmesinin “adil olmayan bir ayrımcılık” olarak değerlendirilebileceğini düşünüyor. Salm, bu tutumun İdari Usül Yasası ve 1934 Menkul Kıymetler Yasası gibi bir sürü yasgüni ihlal ettiğini iddia ediyor.

Salm’in yanıtladığı en çok sorulan sorulardan biri ise “Bir spot Bitcoin ETF ne zaman onay alır?” oldu. Yönetici kesin bir zaman vermese de (birçok faktörden dolgüni), bir iki yıl alabileceğini olabilite ediyor.

Yine de Grayscale, argümanlarının güçlü olduğuna ve mahkemenin lehine en yeniuç vereceğine inanıyor.