Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Grayscale’in GBTC fonu yüzde 41 değer kaybetti


FTX borsası 7 Kasım zamaninden bu yana likidite sıkıntılarıyla boğuşuyor. Buna bağlı olarak Bitcoin (BTC) fiyatı da o zamandan beri zarar yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. BTC, beş gün içerisinde yüzde 21 değer kaybetti. Sert piyasa çöküşünün kurbanları arasında dünyanın en büyük kurumsal Bitcoin fonu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) konum alıyor. 

GBTC, 9 Kasım’da yüzde 41’lik rekor değer kaybı ile hisseleri 8,76 abd abd dolarııı buldu. Bununla birlikte GBTC, hisse başına 51,47 abd abd dolarıılık seviyesindeki zirvesinden 12 Kasım 2021’den bu yana kademeli olarak düşüyor. 

GBTC’deki yapısal problem, hisseleri serbest bir şekilde oluşturmayan ve bir geri ödeme programı sunmayan yatırım ortaklığı fonu olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Bu verimsizlik, fondaki Bitcoin varlıklarına karşı fiyat tutarsızlıkları yaratır. 

Grayscale’in sürekli GBTC’lerini borsa yatırım fonlarına (ETF) dönüştürmek istemesinin sebebi de budur. Varlıkları ETF’ye dönüştürme durumu ise, piyasa yapıcının hisseler oluşturmasına ve kullanmasına izin vererek prim veya indirimin çoğunlukla minimum düzeyde kalmasını sağlamaktadır. 

Grayscale, Ekim 2021’de başvuru yapmasından bu yana Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyon’ndan (SEC) nihai bir en yeniuç çıkmasını bekliyor. 29 Haziran zamaninde SEC, Grayscale’in GBTC’lerini spot Bitcoin ETF’lerine dönüştürme başvurusunu resmi olarak reddetti. Bunun üzerine şirket, 11 Ekim’de SEC’in en yeniuçına itiraz etmek için mahkemeye başvurmaya en yeniuç verdi. 

Piyasada meydana gelen en yeni çöküş 2 Kasım zamaninde işe koyuldı. Çöküşün esas sebebinin de Sam Bankman-Fried’in kurduğu ticaret firması Alameda Research’ün sızdırılan bilançosunun ortaya çıkması olarak düşünülüyor.   

FTX ve Alamada Research’te meydana gelen skandal günlerce büyümeye devam etti ve yatırımcıların FTX borsasından varlıklarını hızla çekmelerine neden oldu. Nansen tarafından yzamanınlanan veriler, yedi gün içerisinde FTX borsasındaki stablecoin çıkışları 451 milyon abd abd dolarııı bulduğunu ortaya koydu.