Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Grayscale’in Spot Bitcoin (BTC) ETF İçin Açtığı Dava Bir ila İki Yıla Kadar Sürebilir

Dijital varlık yöneticisi Grayscale’in Baş Hukuk Danışmanı Craig Salm’a göre şirketin Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) spot Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürülmesi ile ilgili ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) açtığı dava bir ila iki yıla görecek şekilde sürebilir.

Craig Salm, 11 Temmuz zamaninde şirketin GBTC’nin spot Bitcoin ETF’e dönüştürülmesi hakkında SEC‘ye karşı açtığı davanın temel argümanlarını açıkladı ve yatırımcılar tarafından sıkça sorulan soruları yanıtladı.

Salm‘a göre SEC, spot Bitcoin ETF’leri reddederek Bitcoin ETF’leri için vadeli işlemler ve spot ticareti birbirinden zamanırıyor ve ikisi arasında bir ayrım yapıyor. Ancak Grayscale, hem vadeli işlemler hem de spot Bitcoin ETF fiyatları aynı spot Bitcoin piyasalarına dayandığından farklılıkların Bitcoin ETF onaylarıyla hiçbir ilişkisi olmadığını savunuyor.

Grayscale hukuk ekibi bu nedenle Bitcoin vadeli ETF’lerinin onaylanması sırasında spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmamasının “haksız ayrımcılık” olarak değerlendirilebileceğine inanıyor. Salm, bunun “İdari Usul Yasası” ve “1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası” da dahil olmak üzere çeşitli yasaları ihlal ettiğini iddia ediyor.

Dava sürecinin bir ila iki yıla görecek şekilde sürebileceğini düşünen Salm, Grayscale‘in bu uzun sürece rağmen argümanlarına güvendiğini ve mahkemenin özü lehinde en yeniuç vereceğine inandığını söyledi.

Zamanlamadan emin olamzamanız yine de brifingler, sözlü tartışmalar ve nihai bir mahkeme en yeniuçı dahil olmak üzere federal davanın ne görecek şekilde sürdüğüne bağlı olarak genellikle on iki aydan iki yıla görecek şekilde sürebilir, yine de daha kısa veya daha uzun olabilir. Ne görecek şekilde uzun sürerse sürsün, argümanlarımızın gücünün mahkemede lehimize bir en yeniuçla en yeniuçlanması gerektiğine inanıyoruz.