Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Güney Kore’den airdrop için intikal vergisi hamlesi


Güney Kore Strateji ve Maliye Bakanlığı, pazartesi günü onayladığı konuşmada sanal varlık airdrop’ları, staking ödülleri ve hard fork (sert çatallanma) tokenlerin, kripto değer artışı vergi tasarısının 2025’e ertelenmesine rağmen Veraset ve İntikal Vergi Yasası’na tâbi olabileceklerini açıkladı.

Kripto paralar, Güney Kore yasasında resmen sanal varlıklar olarak sınıflandırılıyorlar.

Güney Kore vergi kurumu, kripto borsaların gerçekleştirdiği sanal varlık airdrop’larına transferine ilişkin vergi yasası sorusuna yanıt olarak, kripto borsaların airdrop, staking ödülü ve hard fork tokenleri şeklinde onayladığı hepsi sanal varlık transferlerinin intikal vergisi doğuracağını söyledi.

İntikal vergisi, konumel havadis kaynaklarına göre “sanal varlığın ücretsiz gönderildiği üçüncü tarafa “uygulanacak.

Vergi kurumu, sanal varlık değer artışı vergisinin yine de 2025’ten beri uygulanabilir olacak olmasına rağmen, ücretsiz sanal varlık transferlerinin Veraset ve İntikal Vergisi altında yüzde 10-50 vergiye tâbi olabileceğini belirtti. Söz meselesu yasa, ücretsiz “hediye” sahibinin, hediyeyi topladıktan devamındaki üç ay içerisinde intikal vergisi beyanı vermesini gerektiriyor .

Diğer yandan bakanlık, bu türden sana varlık transferlerinin, sanal varlık piyasasındaki düzenleme eksiklikleri göz önüne yapıldığında, vergilendirilmesinin durumdan duruma değerlendirilmesi gerektiğine açıklık getirdi.

“Belirli bir sanal varlık işleminin intikal vergisine tâbi olup olmaması, yine de işlem durumu dikkate yapıldıktan devamında belirlenebilecek bir şey.”

Güney Koreli yetkililer, sanal varlık değer artış vergisini de yasal talimat eksikliği sebebiyle ertelemişti.