Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin (BTC) Üzerindeki Long Pozisyonlar 12 Ayın En Yüksek Seviyelerinde Seyrediyor

Bitcoin (BTC) paritesi üzerinde en yeni 12 günin en en çok long (uzun) yönlü pozisyon seviyesine ulaşıldı.

Datamish verilerine göre, Bitcoin fiyatında haziran güninda 20 bin abd ABD parasıılık yatay seyir yaşanırken yatırımcılar long (uzun) yönlü pozisyon miktarlarını artışa geçtirdılar. Haziran güninın işe koyulrında 109,416 seviyesine yükselen long posiyon verisi, yazının kaleme edildiğı esnada 103,234 seviyesi ile en en çok meselemuna yakın bir noktada bulunuyor. Short (kısa) yönlü pozisyon verisi ise 3,252‘yi gösteriyor.

Bu veriler yorumlandığında, alım satım ile ilgilenen kişisiların Bitcoin fiyatı üzerinde bir yükseliş beklentisinde oldukları net bir şekilde gözlemlenebilir. Aynı şekilde yükseliş yönlü pozisyonların çoğunluğunun Bitcoin üzerinde toplanması, yatırımcıların uzun vadede altcoin pozisyonlarında beklemektense lider kripto para birimini tercih ettikleri en yeniucu çıkartılabilir.

Öte yandan 19 Ağustos günü Bitcoin paritesi üzerinde yaşanan %10’luk geri çekilmenin, mgünis-haziran Terra (LUNA) krizi esnasında gerçekleşen kayba eş değer miktarda tasfiyeye yol açtığını söyleyebiliriz. Yaklaşık 600 milyon abd ABD parasııın tasfiye edildiği bu kısa süreli ve hızlı geri çekilme bir çok yükseliş yönlü pozisyonu piyasadan silmiş gibi görünüyor. Yine de sağlıklı bir yükseliş için bu tarz pozisyon temizliklerinin gerekli olduğu bilinen bir gerçek ve piyasa yapıcılar bu tasfiye fırsatlarını kaçırmıyorlar.

Sonuç olarak bu veriler gösteriyor ki Bitcoin fiyatı için dip seviyelerin geride kalıp kalmadığı bilinmese de yatırımcılar en kötü senaryonun çoktan yaşandığını ve gelecekte yükseliş yönlü hareketlerin gözlemlenebileceğini düşünüyor.