Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Stablecoin şirketlerinin elindeki tahvil miktarı Berkshire Hathaway’i geçti

Tether (USDT) ve Circle gibi stablecoin şirketleri, ABD hazinesinde önemli bir paya sahip olarak büyük geleneksel oyuncuları gölgede bıraktı.

Çeşitli stablecoin sağlzamanicıları, yatırım bankası JPMorgan’ın 16 Ağustos’ta yzamaninladığı araştırmaya göre Mzamanis 2022 itibarıyla 80 milyar abd ABD parasıı değerinde devlet tahvilini ellerinde bulunduruyor.

Tether, Circle ve diğer stablecoin şirketleri, piyasadaki hepsini kapsayan ABD devlet tahvillerinin yüzde 2’sine sahip. Bu oran, Warren Buffett’ın dev şirketi Berkshire Hathaway’e ait devlet tahvili oranından daha fazla.

Stablecoin şirketleri, verilere göre tahvile ayrılan oran bakımından yurt dışı para piyasası fonları (MMF) ve birincil piyasa MMMF’lerinin performansını da geride bıraktı.

ABD devlet tahvillerinin yatıımcı dağılımı. Kaynak: JPMorgan

Düşük riskli varlıklar olarak görülen devlet tahvilleri, şirketler tarafından bilançolarında nakde eşdeğer varlık olarak yaygın olarak kullanılan borçlanma araçlarıdır. Dünyanın en büyük varlık destekli stablecoin’leri USDT ve USDC’yi ihraç eden şirketler olan Tether ve Circle, geçtiğimiz aylarda finansman bonolarına zamanirdıkları miktarını azaltarak daha fazla devlet tahvili alma sözü vermişti.

Algoritmik stablecoin’lerin aksine, varlık destekli stablecoin’ler abd ABD parasııa endekslerini korumak için algoritma ve akıllı sözleşmelerden değil, nakit ve nakde eşdeğer varlıklardan faydalanıyorlar. USDT, çeviri yzamanin saati itibarıyla 67,6 milyar abd ABD parasıı, USDC ise 52,4 milyar abd ABD parasıı piyasa değerine sahip.