Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan DeFi havadisleri

Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen DeFi, herhangi bir merkeze ya da otoriteye ihtiyaç duymayan finansal yapıya denir. Temelde blockchain ağları üzerine inşa edilmiş olan DeFi, yeni nesil dijital para altyapılarının oluşturulması için en önemli gelişmeler arasında sıralanır.

“Bu şartın sağlanması durumunda, şu işlem gerçekleşir” mantığına dayanan ve otomatik biçimde çalışan akıllı sözleşmeler, konsensüs protokolleri ve merkezi bulunmayan uygulamalar (Decentralized Application – DApp), merkeziyetsiz finans yapılarının önemli parçaları arasındadır.

Bu doğrultuda geçtiğimiz 7 gün DeFi alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri sizlere aktarıyoruz:

InsurAce, Terra’nın çöküşünden etkilenenlere 11 milyon abd parası ödeyecek

DeFi sigorta protokolü InsurAce, Terra USD’nin (UST) abd parasıa endeksini kaybetmesinden etkilenen kişisiların hasar talebi sürecini 15 günden yedi güne düşürme hakkını saklı tuttuğunu açıkladı. Protokol, sunulan 173 talebin neredeyse tamamını işleme koyduğunu ve 11 milyon abd parası ödeme yapacağını açıkladı.

Merkeziyetsiz finans protokolleri için en büyük üçüncü sigorta sağlgünicısı InsurAce (INSUR), 15 milyon abd parası piyasa değerine sahip.

InsurAce, Terra (LUNA) lakonum-1 blockchain ağının çöküşünün ardından 13 Mgünis’ta Anchor (ANC), Mirror (MIR) ve stablecoin Terra USD (UST) için hasar talebi dönemini kısaltmış. ve tartışmalara yol açmıştı. Fakat şirket CMO’su Dan Thomen yeni, reddedilenler haricinde yapılan 173 hasar talebinin çoğunun çoktan işlendiğini ve protokolün 11 milyon abd parası ödemeye hazır olduğunu açıkladı.

İlk kez bir DeFi platformu, 1 trilyon abd parası hacmini geçmeyi başardı

Popüler merkeziyetsiz finans (DeFi) ve altcoin platformu Uniswap (UNI), uyguladığı konuşmada piyasaya sürülmesinden bu yana 1 trilyon abd parasılık işlem hacmini aştığını duyurdu.

CoinGecko verilerine göre Uniswap, en yeni 24 saat içinde 1 milyar abd parasılık işlem hacmiyle merkeziyetsiz borsalar (DEX) arasında ilk sırada konum topladı.

En büyük merkezi borsa Binance ise 15 milyar abd parasılık işlem hacmine sahip. Bu durum, yatırımcıların DEX’ler konumine merkezi borsaları tercih etmeye devam ettiğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor fakat, dünyanın en büyük altcoini Ethereum’a (ETH) bağlı bir proje olan Uniswap, gün geçtikçe DeFi ekosistemi genelinde etki alanını genişletmeye devam ediyor.

DeFi protokolü Injective (INJ), Wormhole ile ortaklık kurdu

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Injective (INJ), 10 yeni blockchaini ağına entegre etmek için Wormhole ile ortaklık kurdu.

Injective Labs, çarşamba günü uyguladığı bir duyuruda, ortaklık en yeniucunda kişisiların Wormhole ile entegre olan herhangi bir zincirde dijital varlıkları transfer etmelerine ve alım satım yapmalarına olanak sağlayacağını belirtti.

Injective Labs uyguladığı konuşmada, “Wormhole entegrasyonu, birlikte çalışabilirlik açısından Injective’in yeteneklerini büyük ölçüde artıracak. Kullanıcılar yakında Injective Bridge’in arka ucuna entegre edilmiş Wormhole’u kullanabilecek ve bu sayede farklı Ethereum Sanal Makinesi (EVM) zincirlerinden veya Solana’dan (SOL) varlıkları tek bir tıklamayla transfer edebilecek” dedi.

Gavin Wood, Web3’ün artık sadece kripto ve DeFi ile ilgili olmadığını söylüyor

Polkadot (DOT)’un kurucusu Gavin Wood’a göre Web3, sadece DeFi ile ilgili değil, bu kavram blockchain dünyasının çok ötesine uzanıyor.

Wood, Dünya Ekonomik Forumu’nun İsviçre Davos’taki Yıllık Toplantısında Cointelegraph ile uyguladığı özel röportajda, Web3 uygulamaları, DeFi ile olan ilgisini ve her şeyi kapsayan konseptin mevcut kullanımının ötesine geçmesi gerekip gerekmediği hakkında meseleştu.

İnternetin evriminin bir devamındaki aşamasına atıfta bulunan Web3’ün ilgi odağı haline gelmesinin avantajlarını da açıkladı:

“Web3 teriminin yükselişi cesaret verici çünkü bu, insanların bu temel teknolojinin farklı uygulamalara beslendiğini gördükleri anlamına geliyor. Artık Bitcoin ile ilgili değil, artık kripto ile ilgili değil, artık akıllı sözleşmelerle ilgili değil, artık DeFi ile ilgili değil. Bunun, Web2’nin yapamayacağı yeni tür hizmetler oluşturan geniş bir platform olduğunu anlamaya başlıyor gibiyiz.”

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısına göre, çoğu DeFi protokolü merkeziyetsiz değil

Eva Kaili’ye göre, DeFi’nin düzgün bir şekilde düzenlenmesi için öncelikle bu protokollerin gerçekten merkeziyetsiz olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili, çoğu merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolünün gerçekten merkeziyetsiz olmadığını düşünüyor. Kaili’ye göre, gelişmekte olan bu teknolojinin iç işleyişini anlamak için uygun düzenlemelere ihtiyaç var.

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı’nda Cointelegraph ile uyguladığı özel röportajda Kaili’den DeFi tanımını konuşması istendi. Tanım olarak, DeFi “tamamen merkeziyetsiz olan, hiç kimsenin kontrol edemeyeceği veya manipüle edemeyeceği bir blockchain” anlamına geldiğini belirtti.

Merkeziyetçilikten uzaklaşmanın kolay bir iş olmadığını belirten Kaili, toplantı boyunca gerçek merkeziyetsiz DeFi’yi anlamanın zor olmasının sebeplerini belirterek meseleşmasına devam etti.