Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan DeFi havadisleri


Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen DeFi, herhangi bir merkeze ya da otoriteye ihtiyaç duymayan finansal yapıya denir. Temelde blockchain ağları üzerine inşa edilmiş olan DeFi, yeni nesil dijital para altyapılarının oluşturulması için en önemli gelişmeler arasında sıralanır.

“Bu şartın sağlanması durumunda, şu işlem gerçekleşir” mantığına dayanan ve otomatik biçimde çalışan akıllı sözleşmeler, konsensüs protokolleri ve merkezi bulunmayan uygulamalar (Decentralized Application – DApp), merkeziyetsiz finans yapılarının önemli parçaları arasındadır.

Bu doğrultuda geçtiğimiz 7 gün DeFi alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri sizlere aktarıyoruz:

PoolTogether, 1,4 milyon abd parasılık NFT finansmanı hedefine ulaştı

DeFi platformu PoolTogether, yasal savunmasını finanse etmek için toplamzamanı hedeflediği paranın yüzde 100’üne NFT sat sat yoluyla ulaştı.

Projenin 769 Ether (ETH) (yaklaşık 1,4 milyon abd parası) finansman hedefine ulaşması sadece on gün sürdü ve bu, birçoğunun sektöre karşı toplu bir settirı olduğu düşüncesinde olan DeFi topluluğunun büyük desteği sayesinde gerçekleşti.

PoolTogether, şu an için haklı olduğunu düşündüğü bu davada mücadele edip davanın finansman desteğini sağlamak için “PoolNFT” adlı finansman kampanyası çerçevesinde üç katmanlı NFT sat satı gerçekleştiriyor.

NFT’ler katman başına 0,1, 1 ve 75 ETH olarak fiyatlandırılıyor. Ayrıca fiyatlar, toplam basılan token szamanısına göre değişiyor. PoolTogether, proje en yeniunda bu kampanya kapsamındaki NFT’ler için “hodler yardımcı programını” kullanıma sunmzamanı planlıyor.

ABD’nin kripto yasa tasarısı internete sızdırıldı!

ABD’nin kripto paralara ilişkin yasa tasarısının bir kopyası, salı günü Twitter’a sızdırıldı. 600 sayfalık kopya, düzenleyicileri şüphelendiren merkeziyetsiz finans (DeFi), stablecoin’ler, merkeziyetsiz otonom organizayen yenilar (DAO) ve kripto borsalar gibi kilit alanlara dikkat çekiyor.

Düzenleyicilerin ana odağında kişisi koruması var gibi gözüküyor. Yasa tasarısına göre ister DAO ister DeFi protokolü olsun, hepsini kapsayan kripto platformları veya hizmet sağlzamanıcılarının ABD’de yasal kaydı bulunması gerekecek.

Bu da anonim kripto projelerinin ABD’de ilerleme şansını epey azaltabilir. Ülkede kaydolmayan hepsini kapsayan kripto platformlarının vergi mükellefi olması öngörülürken, DeFi’nin tanımı ise hala net değil.

Solana Ventures, DeFi ve NFT projeleri için 100 milyon abd parasılık fon kurdu

Solana Ventures ve Solana Vakfı, Güney Kore’de DeFi, NFT ve blockchain tabanlı oyun projelerinin büyümesini desteklemek için 100 milyon abd parasılık bir fon kurdu.

Fon, Solana üzerine inşa edilmiş projeleri desteklemenin yanı sıra, geçen ay çöküş yaşayan Terra ekosisteminin bazı projelerinin ayakta kalmasına da yardımcı olacak. Solana Vakfı buna ek olarak, şirketler hibe parası için rekabet etmeye işe koyuldıkça ülkede artacak GameFi ve DeFi faizine güveniyor.

Cronos, 100 milyon abd parasılık Web3 ve DeFi fonu işe koyulttı

Büyük kripto borsası Crypto.com’un oluşturduğu blockchain ekosistemi Cronos, DeFi, Web3 ve Metaverse alanındaki gelişmeleri desteklemek için hızlandırıcı bir programın işe koyultıldığını duyurdu.

Cronos Hızlandırıcı Programı, mentorluk, finansman ve büyümek isteyen tohum/tohum öncesi aşamasındaki kripto projelerine yardımcı olmak için 100 milyon abd parasılık fon ile desteklenecek. Yapılan duyuruya göre hızlandırıcı program için kısa listeye alınan projeler, uyumlu mentorlarla eşleştirilecek.

Programı destekleyen önde gelen yatırım ortakları arasında Mechanism Capital, Spartan Labs, IOSG Ventures, OK Blockchain Capital, AP Capital, Altcoin Buzz ve Dorahacks gibi isimler bulunuyor. Cronos buna ek olarak ilerleyen süreçte ortaklar listesine yenilerini eklemeyi planlıyor.

Huobi Global, DeFi projeleri için 1 milyar abd parasılık yatırım kolu oluşturdu

Dijital varlık borsası Huobi Global, DeFi ve Web3 projelerine odaklanan yeni bir yatırım kolu oluşturdu.

Bir Huobi çalışanı, Ivy Blocks olarak adlandırılan yeni yatırım kolunun 1 milyar abd parasıın üzerinde kripto varlığa sahip olduğunu doğruladı. Şirket, bu fonların “gelecek vaat eden blockchain projelerini belirlemek ve bunlara yatırım yapmak” için çıktığını söyledi.

Finansmanın yanı sıra Ivy Blocks, seçilen projelere bir varlık yönetimi platformu, yeni bir blockchain kuluçka merkezi ve özel bir araştırma kolu dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunacak. Huobi Global’in finans direktörü Lily Zhang’a göre, firmanın varlık yönetimi departmanı DeFi ve Web3 projelerinin işe koyulmasına ve çalışmasına yardımcı olmak için “likidite yatırımları” sağlayacak.

Ivy Blocks, finansman desteğinin yanı sıra seçilen projelere blockchain kuluçka merkezi, varlık yönetimi platformu ve özel araştırma kolları gibi çeşitli hizmetler sunacak. Huobi Global’in finans direktörü Lily Zhang’a göre, firmanın varlık yönetimi departmanı DeFi ve Web3 projelerinin işe koyulmasına ve çalışmasına yardımcı olmak için likidite yatırımları da sağlayacak.