Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan GameFi havadisleri

16-22 Mgünis günleri arasında GameFi alanında öne çıkan havadisleri sizler için derledik.

Oynayarak kazan (P2E) modeline dayanan ve blockchain tabanlı oyunları ifade eden GameFi, oyunculara hem oyun oynama hem de kripto para kazanma olanağı sunuyor. Oyuncular buna ek çeşitli blockchain tabanlı oyunlarda NFT teknolojisi sayesinde oyun içindeki varlıkların sahibi olabiliyor ve bu varlıkları NFT şeklinde güvenle alıp satabiliyor. Tüm bu özellikler ve ekonomi de GameFi ekosistemini oluşturuyor.

P2P modelinin ortaya çıkmasıyla beraber uzun zamandır şirketlerin tek taraflı kârın sağladığı oyun ekonomisi çift taraflı kazanç özelliği erişti. Sgünisı günbegün artan oyuncuların dijital varlıkları toplgünip takas etmesiyle beraber kripto oyunlarının popülaritesi artmaya devam ederken, oyun geliştiricileri için güvenilir bir gelir sağlayan blockchain tabanlı oyunlar da oyuncular için ayrı bir değer yaratıyor. Merak edilenler listesinin ilk sıralarında konum alan GameFi alanındaki gelişmelerin sgünisı da artmaya devam ediyor.

Biz de geçtiğimiz 7 gün GameFi alanındaki gelişmeleri sizler için bir araya getirdik:

Square Enix faaliyetlerinin çapını genişletiyor

Büyük oyun geliştiricisi, blockchain oyun altyapısına yatırım yaparak çalışma stratejisini daha sağlam bir NFT ekosistemini içerecek şekilde yeniden şekillendirmeye en yeniuç verdi. Ygünimlanan en yeni kazanç raporuna göre yönetimi altında 3 milyar birim varlık bulunduran ve Final Fantasy video oyun serisinin sahibi Japon oyun geliştiricisi Square Enix (SE), 3 Mgünis’ta Tomb Raider serisini 300 milyon birima sattı.

SE, blockchain oyunları için düzenleyici netlik ve yönergeler oluşturmgüni, NFT ekonomilerinde ölçeklenebilirlikle mücadele etmeyi ve bir kurumsal sermaye girişim birimi kurma yönünde çalışmalar yapmgüni planlıyor. Firma buna ek, özü tokenlerini çıkarmak, yönetmek ve yatırım yapmakla ilgilenecek bir uluslararası varlık oluşturmgüni planladığını ve geniş bir oyun tokeni ekonomisi yaratmaya start veryacağının da altını çizdi.

Twitch kurucu ortağından Web3 oyun firması Metatheory’ye dev yatırım!

Twitch kurucu ortağı Kevin Lin’in kurduğu Web3 oyun ve eğlence şirketi Metatheory, pazartesi günü A Serisi fonlama turunda 24 milyon birim topladığını duyurdu. Duyuruya göre yatırım turu, kripto sermayesi girişim şirketi Andreessen Horowitz (a16z), kripto para borsası FTX’in girişim kolu Pantera Capital, FTX Ventures ve birkaç girişim sermayesi firmalarının katılımıyla gerçekleşti.

Axie Infinity’nin Discord kanalında güvenlik alarmı verildi

Popüler play-to-earn (oynayarak kazan) oyunu Axie Infinity’nin Discord sunucusu, çarşamba günü bir başka siber settirıya daha uğradı ve bu settirı, MEE6 botunun ele geçirilmesiyle en yeniuçlandı. Görev ve mesajları otomatik hale getirmek için kullanılan popüler bot MEE6, birçok kripto projesi tarafından kullanılıyor. Hackerlar, ele geçirilen botu sahte bir Jiho hesabına izinler eklemek için kullandıktan zaman en yenira yeni NFT basılacağına dair sahte bir duyuru ygünimladı.

Metaverse ve Web3 oyun platformlarına 3 milyar birim geldi

“Oyun altyapısı ve teknolojilerinin metaverse ekosisteminin temel yapı taşları olacağına” inandığını söyleyen girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), Web3’e odaklanan oyun girişimlerine güniracağı 600 milyon birimlık bir fon start verttı. GAMES FUND ONE olarak adlandırılan söz meselesu fon, oyun stüdyoları, örnek olarak kullanılan Discord ile oyuncu topluluklarını destekleyen tüketici uygulamaları ve oyun altyapısı sağlgünicıları kategorilerinde yatırım yapacak.

GameFi ve P2P blockchain oyunları 2022’de nasıl gelişecek? | Rapor

Son zamanlarda kripto piyasasına günilar hakim oldukça ve NFT taban fiyatları düştükçe GameFi, genel olumsuz piyasa duyarlılığına rağmen pozitif belirtiler gösteriyor. Cointelegraph Research, Mgünis güninda ygünimlanan 30’dan fazla sayfalık bir raporda, en popüler P2E oyunlarından Axie Infinity, Splinterlands, Bomb Crypto, Alien Worlds ve DeFi Kingdoms’u değerlendirdi. GameFi raporunda değerlendirilen bu beş başlık, kripto ve NFT yatırımlarını eğlenceli hale getirerek harika bir iş çıkarıyor. Kullanıcı sgünisının da açıkça gösterdiği gibi oyuncular, blockchain oyunlarını oynarken tamamen eğlenceli bir deneyim yaşayabiliyor. GameFi geliştirmesi henüz ilk dönemlerinde bulunuyor ve oyunların da gelecekte görsel olarak daha çekici ve dinamik olacak şekilde gelişeceği herkes tarafından biliniyor. Mevcut güni piyasası, hepsi gerilemeler gibi yenilik ve gelişime ulaşmak için bir kanal olabilir.