Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 19.000 – 21.000 birim arasındaki seviyelerde oynamalar onayladı. 11 Temmuz Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 21.000 birim seviyesiyle giriş yapan BTC, 7 gün içinde yukarı ve zarar yönlü dalgalanmalar göstermeye devam etti. Salı günü en yeni bir 7 günnın en düşük seviyesini kaydetmesine ve zaman en yeniraki gün daha da düşmesine rağmen, bazı danışmanıler BTC’nin 24 bin birima görecek şekilde çıkabileceği yönünde olabilitelerini paylaştı. İlerleyen zamanlarda 19.600 seviyesine destek olarak tutunan BTC, cuma günü 20 bin birim seviyesini koruyarak 7 gün içini yaklaşık 21.000 birimla en yenilantı. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 20.607 birimdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 925,26 milyar birim, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 42,6olarak hesaplandı.

Hafta içini yaklaşık 1.000 birim ile 1.300 birim seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 15,8.

İşte 11 Temmuz Pazartesi ile 15 Temmuz Cuma zamanleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Uniswap kimlik avı stopladırısında 4,7 milyon birim değerinde token çyapıldı

Uniswap v3 protokolünün likidite sağlzamanıcılarını (LP) hedef alan geniş çaplı bir kimlik avı stopladırısında en az 4,7 milyon birimlık Ether (ETH)’nin ele geçirildiği bildirildi. Diğer taraftan endişeların daha da büyük olabileceği de gündemde.

MetaMask güvenlik araştırmacısı Harry Denley, pazartesi günü paylaştığı tweet’te toplamda 73.399 adrese, varlıklarını çalmak için kötü niyetli ERC-20 tokenlerinin gönderildiğini söylekonumek siber stopladırının alarmını verdi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ)’nin paylaştığı Twitter gönderisine göre ise stopladırıda en az 4,7 milyon birimlık ETH kaybedildi. Bununla birlikte, kripto topluluğu arasında stopladırıdan daha önemli endişeların olabileceğine dair raporlar da bulunuyor.

Haziran’da 2022’nin en düşük aylık NFT hacmi kaydedildi

Blockchain analitik hizmeti Nansen, NFT’lerin en yeni üç aydaki performansını inceleyen 2022’nin ikinci çeyrek NFT Endeksleri Raporu’nu yzamanımladı.

Raporda, NFT zamanı piyasasını etkileyen temel faktörlere konum verildi.

Aylık bir zaman diliminde 7 günlık olarak ölçülen Ethereum üzerinde NFT hacim istatistiklerinin bir veriiyle işe koyulyan raporda, geçtiğimiz haziran zamanının, 2022’nin en düşük rakamını kaydeden ay olduğu ortaya çıkarıldı.

CryptoPunk koleksiyonunda bir NFT tam 2,6 milyon birima satıldı!

Her ne görecek şekilde NFT piyasasının işlem hacmine genel olarak büyük bir düşüş hakim olsa da, bu 7 gün CryptoPunk koleksiyonuna ait tek bir NFT tam 2.500 Ether (ETH)’ye satıldı. 2.500 ETH, yazının yazıldığı esnada yaklaşık 2,9 milyon birimdan daha fazlasına denk geliyor.

CryptoPunks’ın yalnızca 24 adet maymun temalı NFT’lerinden biri olan CryptoPunk 4464 için 2,9 milyon birim harcandı. Bu işlem, hepsini kapsayan NFT piyasasında en yeni 30 günde yapılan en büyük sat satı olarak kzamanıtlara geçti.

CoinFLEX, para çekme işlemlerini sınırlayarak yeniden işe koyulttı

Kripto borsası CoinFLEX, bir karşı tarafın 47 milyon birimlık marj çağrısını karşılayamadığı bildirildikten zaman en yenira 23 Haziran’da para çekme işlemlerini durdurmuştu. Şimdi ise kişisi para çekme işlemlerini sınırlayarak yeniden açtı ve şirketin en çok profilli müşteri standartlarının tetiklediği likidite kısıtlamalarından aşamalı bir şekilde kurtulduğuna dair olumlu ama temkinli sinyaller verdi.

Şirketin onayladığı konuşmaya göre CoinFLEX kişisiları, 15 Temmuz 08:00’dan işe koyulyarak fonlarının yüzde 10’una görecek şekilde çekim işlemlerini gerçekleştirebilecek. Mevcut hepsini kapsayan para çekme talepleri iptal edilerek ilgili hesaplara iade edilecek ve kişisilara, yeni yüzde 10 limitine uygun bir şekilde yeni talepler işe koyultma imkanı verilecek.

WEF, kurumsal güvenliği artırmak için CRF ve CRI’yı tanıttı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), perşembe günü siber dayanıklılık hakkında Siber Esneklik Çerçevesi (CRF) ve Siber Esneklik Endeksi (CRI)’yi tanıtan bilgilendirici bir rapor yzamanımladı. Profesyonel hizmet şirketi Accenture ile birlikte hazırlanan raporda, WEF’in ocak zamanında yzamanımladığı Global Cybersecurity Outlook raporuna benzer şeylerden bahsedildi.

The Global Cybersecurity Outlook, siber liderlerin sadece yüzde 55’inin siber dayanıklılık vizyonunu kurumsal risk yönetimi stratejilerine entegre etmeyi düşündüklerini tespit etmişti. WEF buna karşılık olarak sektörden bağımsız Siber Esneklik Çerçevesini ise bağlantılı en iyi uygulamalar ve alt uygulamalarla birlikte ele alıp altı ilke oluşturmak için mevcut çerçeveleri değerlendirdi.