Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SEC, John McAfee aleyhindeki iddiaları reddetti


Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçen yıl hayatını kaybeden girişimci John McAfee ve suç ortağı Jimmy Gale Waten yeni, Jr.’a karşı 5 Ekim 2020’de ilk madeni para arzı (ICO) tanıtımına ilişkin ettiğı suçlamada nihai bir en yeniuça vardı.

SEC, orijinal dava dilekçesinde McAfee ve Waten yeni’ın, özülerine ödeme olduğını konuşmadan Twitter’da ICO yatırımlarını desteklediğini iddia etmişti. Waten yeni’ın ise McAfee’ye, ICO veren kuruluşlarla tanıtım anlaşmaları görüşmelerinde ve kripto ödemelerini nakde çevirmede yardımcı olduğu iddia edilmişti.

ABD New York Güney Bölge Mahkemesi, Waten yeni’ı yaszamani ihlal etmekten suçlu buldu ve toplam 375.934,86 birimlık para cezası verdi. Ayrıca Waten yeni’ın ICO ile ilgili düzenleme, satın alma, teklif veya sat sata katılması da yasaklandı. Davada şu ifadelere konum verildi:

“Ancak bu tür bir tedbir, Waten yeni’ın özü kişisel hesapları için menkul kıymetler satın almasını veya satmasını engellemez.”

SEC’in, yaklaşan davanın kapanmasını sağlayan McAfee aleyhindeki iddiaları ise komisyonun, girişimcinin hayatını kaybettiğini duyurmasının ardından reddedildi.

ABD Hazinesi ise geçtiğimiz zamanlarda, dijital varlıkların finans ve ödeme altyapıları üzerindeki olası etkileri hakkında başkana vereceği rapora katkıda bulunması için kamuoyundan mesele hakkında yorum talebinde bulunmuştu. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Hazine Mardeşarı Nellie Liang, şu ifadeleri kullandı:

“Dijital varlıklar, tüketicilere daha hızlı ödemeler gibi avantajlar sağlamasının yanı sıra dolandırıcılık ve bununla ilgili risklerin de dahil olduğu çeşitli olası riskler sunabilir.”

Liang da bu sebeple kripto varlıklarının büyük ölçüde benimsenmesinin etkilerini daha iyi anlamak için Amerika vatandaşlarının ve piyasa katılımcılarının fikirlerini almzamani umuyor.