Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 20.000 – 25.000 abd parası arasındaki seviyelerde oynamalar uyguladı. 15 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 24 bin abd parası seviyesiyle giriş yapan BTC, ABD borsalarının geleceğiyle ilgili şüphelerin ortaya çıkmasıyla beraber 16 Ağustos’ta 23.685 abd parasılık en yeni birkaç günün en düşük seviyelerini kaydettikten zaman en yenira, 17 Ağustos’ta yüzde 3,25’lik bir değer artışıyla 24.448 abd parasıı görse de, bir saatten kısa bir süre zaman en yenira 600 abd parası çakıldı. Zaten zzamaniflık belirtileri gösteren BTC, aynı gün içinde FOMC’nin en yeni toplantı tutanaklarını yzamanimlamasına saatler kala ve ABD hisse senetlerinin işlem görmeye işe koyulmasıyla beraber daha da düşük seviyeleri gördü. Bitcoin her ne görecek şekilde 18 Ağustos’ta Avrupa’da enflasyonun rekor kırdığını gösteren verilerin açıklanmasıyla yükselme sinyalleri verse de, cuma günü tek bir saatlik mumda yüzde 6,2 düşerek 22 bin abd parası seviyesinin altını gördü. Hafta içini yaklaşık 21.100 abd parası seviyesiyle en yenilanan BTC, yazının yazıldığı esnada borsalarda 21.423 abd parasıdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 1,02 trilyon abd parası, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 40,1 olarak hesaplandı.

Haftzamani yaklaşık 1.500 abd parası ile 2.000 abd parası seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 19,3.

İşte 15 Ağustos Pazartesi ile 21 Ağustos Pazar zamanleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Coinbase, Ethereum Merge esnasında ETH ve ERC-20 token yatırma ve çekme işlemlerini durduracak

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, gerçekleştirilecek Ethereum Merge esnasında belirli token yatırma ve çekme işlemlerini geçici olarak askıya alacağını duyurdu.

Coinbase ürün yöneticisi Armin Rezaiean-Asel, salı günü yzamanimlanan bir blog yazısında, kripto borsasının Merge sırasında Ether (ETH) ve ERC-20 tokenlerinin para yatırma ve çekme işlemlerini önleyici bir tedbir olarak durduracağını açıkladı. Borsa öte yandan kripto kişisilarının, Merge öncesinde stake edilen ETH’ları alabilmesi için ek bir işlem yapması gerekmediğini belirterek, kişisiları ETH2 tokenleri sunan dolandırıcılara karşı bildirdi.

Celsius’un Bitcoin madenciliği yapmasına izin verildi

Celsius’un üç aylık nakit akışı olabilitei, ekim zamanina görecek şekilde paranın tükeneceğini gösterdi ve 24 saat geçmeden New Yorklu bir hakim, iflas sürecindeki kripto kredi platformuna Bitcoin (BTC) madenciliği ve sat satı yapma izni verdi.

İflas davasının ikinci gününde, Güney New York Bölge Yargıcı Martin Glenn, Celsius’un mali istikrarını yeniden kazanabilmesi için platfotrmun Bitcoin madenciliği ve sat satı yapma talebini onayladı.

Çekim işlemlerini kısa süreliğine durduran Binance konuşma uyguladı

Kripto para borsası Binance, 17 Ağustos sabahı çekim işlemlerinin geçici olarak durdurduğunu duyurdu. Binance, üçüncü parti bir sağlzamanicının yaşadığı teknik sorun sebebiyle bir çok ağda hizmetin durdurulduğunu açıkladı.

Borsa, paylaştığı Twitter gönderisinde, söz meselesu sorunun sabah 09:00 sularında yaşandığını ve borsa ekibi tarafından bir saat içinde çözüldüğü bilgisini paylaştı.

Ethereum Merge zaman en yenirası gas ücretleri azalmayacak

Ethereum Vakfı’nın çarşamba günü uyguladığı yeni bir konuşmaya göre, ağın yaklaşmakta olan hisse ispatı geçici yükseltmesi (Merge), gas ücretlerini azaltmayacak.

Diğer taraftan 2022’nin üçüncü veya en yeni çeyreğinde gelmesi olabilen Merge’nin, yoğun madencilik enerjisi ihtiyacını ortadan ktopladırması bekleniyor.

Cointelegraph Türkiye ve konumli medya şirketi Kriptomeda iş birliği uyguladı

Türkiye’de kripto para ve blockchain alanında faaliyet gösteren birçok havadis kaynağının çatı şirketi meselemundaki medya şirketi Kriptomeda, Cointelegraph Türkiye ile iş birliği uyguladı.

Kriptomeda, 18 Ağustos Perşembe günü Il Cortille’de düzenlenen ve Türk kripto ekosisteminden önemli isimlerin, bilirkişiların ve basın mensuplarının katıldığı lansmanda, Cointelegraph Türkiye’nin yzamanin haklarını satın topladığını duyurdu.

MTV “En İyi Metaverse Performansı” ödülü verecek

2022 MTV Video Müzik Ödülleri (VMA), ödül kategorileri listesine yeni bir kategori ekledi. Sanatçılar, bu yıl “En İyi Metaverse Performansı” kategorisinde rekabet edebilecek.

Ödül töreni ilk olarak 1984’te, müzik videolarındaki ilerlemenin saygın bir takdiri olarak işe koyuldı. Önceki yıllarda VMA kazanan isimler arasında Madonna, Nirvana ve Kanye West gibi büyük sanatçılar konum alıyor.

Genel ödül kategorileri arasında “Yılın Videosu,” “Yılın Sanatçısı” ve “Yılın Şarkısı” gibi kategoriler bulunurken, bu yıl Web3 de bu alanda özüne konum buldu. VMA, metaverse performanslarını dikkate alarak yeni bir ödül kategorisi oluşturdu.