Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, birim, Bitcoin

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

15-21 Ağustos zamanleri arasında altın ve birim fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsini kapsayan rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, birim ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz 7 günlarda tekrardan 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, 15 Ağustos Pazartesi günü 7 günya 1030 TL seviyesiyle girdi. Hafta boyunca oldukça hareketli olan altın, çarşamba günü 1014 TL seviyelerine görecek şekilde geriledikten zaman en yenira 18 Ağustos Perşembe günü 1030 TL seviyesini gördü. Ardından tekrardan zarar yönlü performans sergileyen altın, 7 gün içini 1015,69 seviyesiyle en yenilantı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti yine de zaman en yeniraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 1010 – 1040 TL seviyelerinde işlem gördü.

15 Ağustos Pazartesi’den 19 Ağustos Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 2,13 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne belirlendiğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar birim fiyatında oynaklık bekliyor yine de fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyordu ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyordu, yine de bu belirsizlik ortadan kalktı ve birim, 18 Ağustos Perşembe günü tekrardan 18 TL bandının üzerine belirlendi.

Dolar, belirlendiğı 18,4 TL seviyesinden zaman en yenira açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş göstermişti. Bir süredir 17 TL seviyesinde işlem gören birim, 15 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 17,9 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen zamanlarda hafif dalgalanmalar gösteren Dolar, 18 Ağustos Perşembe günü 18 TL seviyesini geçti ve 7 gün içini 18,08 TL ile en yenilantı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 birim 18,01 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından beri 7 gün kapanışına görecek şekilde birim, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,67 değer erişti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 20.000 – 25.000 birim arasındaki seviyelerde oynamalar onayladı. 15 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 24 bin birim seviyesiyle giriş yapan BTC, ABD borsalarının geleceğiyle ilgili şüphelerin ortaya çıkmasıyla beraber 16 Ağustos’ta 23.685 birimlık en yeni birkaç günün en düşük seviyelerini kaydettikten zaman en yenira, 17 Ağustos’ta yüzde 3,25’lik bir değer artışıyla 24.448 birimı görse de, bir saatten kısa bir süre zaman en yenira 600 birim çakıldı. Zaten zzamanıflık belirtileri gösteren BTC, aynı gün içinde FOMC’nin en yeni toplantı tutanaklarını yzamanımlamasına saatler kala ve ABD hisse senetlerinin işlem görmeye start vermasıyla beraber daha da düşük seviyeleri gördü. Bitcoin her ne görecek şekilde 18 Ağustos’ta Avrupa’da enflasyonun rekor kırdığını gösteren verilerin açıklanmasıyla yükselme sinyalleri verse de, cuma günü tek bir saatlik mumda yüzde 6,2 düşerek 22 bin birim seviyesinin altını gördü. Hafta içini yaklaşık 21.100 birim seviyesiyle en yenilanan BTC, yazının yazıldığı esnada borsalarda 21.490 birimdan işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 9,53 değer kaybetti.