Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan NFT havadisleri


Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda konum alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazarkonumi” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolzamanı, birçok yatırımcıyı özüne çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye işe koyuldı.

Biz de geçtiğimiz 7 gün NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri size aktarıyoruz:

Bored & Hungry restoranı artık kripto ödemelerini kabul etmiyor

Los Angeles Times cuma günü, kısa süre önce açılan NFT temalı burger lokantası Bored & Hungry’nin artık ödeme olarak kripto para kabul etmediğini bildirdi.

Los Angeles Times, Bored & Hungry çalışanına bu durumu sorduğunda, herhangi bir bilgisi olmadığını söyleyip soruya cevap vermekten kaçındı. Aynı zamanda, menüden ödeme seçeneği olarak kriptonun kettirılma en yeniuçının ne zaman verildiğini ve kripto ödemelerinin geri getirilip getirilmeyeceğini de bilmediğini söyledi.

O sırada bir çalışan Los Angeles Times’a, müşterilerinin çoğunluğunun kripto ödeme seçeneklerini önemsemediğini ve restoranın kriptoya olan bağlılığını müşterilerin genellikle pek de umursamadıklarını belirtti.

Eminem ve Snoop Dogg yeni kliplerinde BAYC’ye konum verdi!

İki hip-hop efsanesi, takipçileriyle yeni bir müzik klibi paylaşmak için yeniden bir araya geldi. Klipte bu kez Ethereum tabanlı popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club (BAYC) da konum alıyor.

“From The D 2 The LBC” adlı klipte Eminem ve Snoop Dogg, NFT maymun animasyon karakterleri olarak görülüyor. Müzik videosu 1st AMENDMENT ve Young California prodüksiyonunda ve BAYC iş birliğinde çekildi.

Videoda Bored Ape stili avatarlara dönüşen Emine ve Snoop Dogg klibi, ikili tarafından Ape Fest 2022’de özel olarak gösterilmişti.

Magic Eden, 130 Milyon abd abd dolarıılık B Serisi fonlama turunu en yenilandırdıtı

24 saatlik işlem hacminde yaklaşık 4 milyon abd abd dolarııa denk gelen 112.927 SOL ile Solana (SOL) blockchaindeki popüler NFT platformu Magic Eden, salı günü 130 milyon abd abd dolarıılık bir B Serisi fonlama turunu 1,6 milyar abd abd dolarıılık değerleme ile en yenilandırdıtığını duyurdu. Finansman turunu, Electric Capital, Greylock, Lightspeed Venture Partners, Paradigm ve Sequoia Capital gibi yatırımcılar yönetti.

Eylül 2021’deki işe koyulngıcından bu yana, pazar konumi şu anda yaklaşık 22 milyon özel aylık oturum alıyor ve günlük olarak 40 binden fazla NFT işlem görüyor. Bugüne görecek şekilde 250’den fazla projeye dahil olan Magic Eden’in Launchpad’i, birincil pazara çıkan yeni NFT koleksiyonlarına özelleştirme, pazarlama desteği ve işlevsel uygulama sunuyor. Bu arada, ikincil piyasası 7 binden fazla listeyi kapsarken, Solana’daki hepsi NFT hacminin de yüzde 92’sinden fazlasını görüyor.

Ukrayna’ya bağışlanan CryptoPunks NFT’si, 100 bin abd abd dolarııa satıldı

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, vatandaşlarının ve ulusunun ihtiyaçlarına yardımcı olması için 20 Nisan’da bağış olarak alınan CryptoPunks NFT’sinin 90 Ether (ETH) karşılığında sat sata çıkarıldığını duyurdu.

0x165cd3 kişisisı tarafından 1 Mart 2022’de 16.19 ETH karşılığında satın alınan CryptoPunk 5364 NFT’si, Ukrayna için yardım kampanyasına bağışlandı ve bağış edildiğında fiyatı 31.722 abd abd dolarıı değerindeydi. NFT, Ukrayna’ya bağışı edildiktan devamında 27 Nisan zamaninde 288.414 abd abd dolarııa karşılık gelen 100 ETH değerinde bir fiyat teklifi etti.

Devamında ise Ukrayna, CryptoPunk 5364 NFT’sini 102.640 abd abd dolarııa karşılık gelen 90 ETH karşılığında sattı.

WeChat, kripto ve NFT ilişkili hesapları yasaklıyor

Çin’in en popüler sosyal medya platformu WeChat, kripto ve NFT ile ilgili hizmetlere erişim sağlayan hesapları yasaklamak için politikalarını güncelledi.

Yeni yönergelere göre, kripto ve NFT’lerin ihracı, ticareti ve finansmanıyla bağlantılı olan hesaplar ya kısıtlanacak ya da yasaklanacak. Ayrıca “yasadışı iş” kategorisine girecek.

Güncellenen politikaya göre, “Firma, dijital tahsilatların ikincil işlemiyle ilgili hizmet veya içerik sağlayan hesapların, bu madde dikkatnca ele alınacağı,” belirtiliyor. Bu güncelleme, pazartesi günü Hong Kong merkezli kripto havadis muhabiri Wu Blockchain (Colin Wu) tarafından dile getirildi ve WeChat’in Çin’de 1,1 milyardan fazla günlük kişisisı olduğu göz önüne edildiğında alınan bu politika değişikliği en yeniuçı dikkat etti.

Ünlü Yönetmen Spike Lee, film sektöründe NFT’lerin aktif olarak kullanılabileceğini düşünüyor

Lee, filmlerin finansmanında NFT’leri kullanmanın film yapımına daha fazla demokrasi getireceğini düşünüyor.

She’s Gotta Have It ve Do the Right Thing gibi ünlü filmlerin yönetmeni Spike Lee, kısa süre önce ettiğı konuşmada NFT’lerin film sektöründe kullanılmasının avantajlarından bahsetti. New York’ta bir NFT konferansında meseleşan Lee, NFT’lerin film finansmanını daha geniş bir yelpazeye taşıyacağını belirtti.

Radio City Music Hall’daki NFT NYC konferansında Lee, NFT’lerin potansiyel faydası hakkındaki görüşünün özü deneyimlerinden geldiğini de belirtti. Yönetmen, 1980’lerde filmlerini finanse eden kişilerin hâlâ bu yatırımdan nasıl yararlandığından bahsetti.