Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan NFT havadisleri


Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda konum alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazarkonumi” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolgüni, birçok yatırımcıyı özüne çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye start verdı.

Biz de geçtiğimiz 7 gün NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri size aktarıyoruz:

NFT’ler, müzik sektörüne yeni özellikler getiriyor

Müzik sektörü, hem sanatçılara hem de takipçilerine fayda sağlamak için merkeziyetsiz teknolojiyi yeni sürümlere entegre etmenin yaratıcı yollarını bulmaya devam ediyor.

Elektronik dans müziği (EDM) sanatçısı R3HAB ve blockchain tabanlı müzik topluluğu Anotherblock, cuma günü “müzik haklarını demokratikleştirme” sloganıyla bir single ygünimladı.

“Weekend on a Tuesday” isimli single, özel bir NFT ile birlikte piyasaya sürüldü. Bu NFT’ye sahip her birey, gelirden yüzde 2’lik pay alabilecek. Anotherblock’un platform araçları sayesinde bireyler, ödemeler ve NFT’nin değeri hakkında bilgi sahibi olabilecek.

En değerli NFT’ler olabilecek performans iyileşmesini gösteremedi

Genellikle iyi uzun vadeli yatırımlar olarak görülen en değerli NFT projelerinin piyasa performansı, Haziran 2022’den beri ikinci kez hepsini kapsayan zamanların en düşük seviyesini test etti. NFTGo’nun yönettiği Blue-Chip Endeksi, 10.000 Ether’in (ETH) altına geriledi.

En değerli NFT’ler, 19 Nisan’da en iyi performanlarını göstererek neredeyse 14.900 ETH’ye ulaştı. Ne var ki, bu NFT grubu 13 Haziran’da güninin en kötü performansını gösterdi ve endeks, çoğunlukla CyberKongz ve CyberKongzBabies projelerinin taban fiyatlarındaki ayarlamalardan dolgüni 9.331 ETH’ye görecek şekilde geriledi.

Geçtiğimiz 30 günde sat sat yapan NFT yatırımcılarının yüzde 53’ten fazlası, bu işlemlerde zarar etti. Soğuk olduğu bariz olan piyasa duyarlılığına rağmen, NFT yatırımcılarını tutan yatırımcı sgünisı artmaya devam ediyor.

Avustralya Futbol Ligi NFT Koleksiyonu Hızla Tüözü

Avustralya Futbol Ligi‘nin (AFL) sınırlı sgünida olan NFT koleksiyonu Ripper Skipper 2022’yi piyasaya sürdü ve hızlıca tüözü.

Ripper Skipper 2022, AFL Mint programı aracılığıyla dün piyasaya sürüldü ve “izin verilenler listesine” katılan kişilerin, indirim için ayrılmış 3.800 paketten birini satın almalarına izin verildi. Dünyanın en büyük NFT oyun şirketi Animoca Brands’in Avustralya ortağı AFL’nin koleksiyonunun tamamı 12 saatte satıldı.

Sınırlı sgünida üretilen NFT’lerde 2021 sezonundan 78 önemli an konum topladı. Hem ses hem de video olarak tasarlanan NFT paketi, ortak, lüks ve alkışlama olmak üzere üç farklı paket olarak piyasaya sürüldü. Her paket 34.39 USDC’den satıldı.

Solana tabanlı cüzdan Phantom, istenmeyen NFT’leri ktopladırma özelliği getiriyor

Solana tabanlı cüzdan sağlgünicısı Phantom, kişisilarına platformdaki spam faaliyetlerini kısıtlamaları için bir özellik sundu. “Burn NFTs” olarak adlandırılan bu özellik, kişisiların bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar tarafından gönderilen spam ve kötü niyetli bağlantıları ktopladırmasına izin veriyor.

Kullanıcılar, yalnızca Burn NFTs özelliğine erişerek cüzdanlarına topladıkları herhangi kötü amaçlı bir bağlantıyı ktopladırabilecek. Bu özellik, seçilen NFT’yi yakacak ve platformdan kalıcı olarak ktopladırılmasını sağlayacak. Ayrıca kişisilar, Burn NFTs mekanizmasını her kullandıklarında sabit bir SOL miktarı edinme hakkına sahip olacak.

Justin Bieber ve Paris Hilton, insanları NFT yatırımı meselesunda manipüle etmekle suçlanıyor

Tüketici denetleme grubu Truth in Advertising (TINA.org), Paris Hilton ve Justin Bieber’ın da aralarında bulunduğu 19 ünlü ismi, projelerle çıkar ilişkilerini konuşmadan NFT projelerinin reklamını yapmakla suçladı.

TINA, internet sitesinde uyguladığı konuşmada, söz meselesu ünlülerin sosyal medya hesapları üzerinden sürekli olarak çeşitli NFT koleksiyonlarının reklamını uyguladığını ve sektörün ne denli manipülasyona açık olduğu düşünüldüğünde, bu hareketin şüpheli olduğunun altını çizdi.

Listedeki diğer isimler arasında spor dünyasının yıldızları Floyd Mayweather ve Tom Brady, müzik dünyasından Eminem ve Snoop Dogg ile oyuncu Gwyneth Paltrow da konum alıyor.

“NFT oyunları geleneksel oyunlara karşı ardün” – Urvit Goel

Polygon’un küresel iş geliştirme başkan yardımcısı Urvit Goel, NFT’leri bünyesine entegre eden oyunların, oyun içi öğelerini satmalarına izin vermeyen geleneksel oyunlara karşı doğal bir ardünlük sağladığına inanıyor.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de Cointelegraph ile uyguladığı meseleşmada Goel, Polygon’un NFT oyunlarının çoğalması yönündeki çabaları ve Güney Kore’deki Neowiz ve Nexon gibi oyun ygünimcılarının neden uzaya kafa kafaya dtopladıkları meselesunda düşüncelerini dile getirdi.

Goel’in öne sürdüğü ana argümanlardan biri, NFT oyunlarının rekabet ettiği geleneksel iş modelinin doğası gereği daha zgünif olabileceğidir. Geleneksel oyunlarda kişisilar, genellikle oyun içi öğeleri gerçek parayla satın alırlar fakat, bu öğelerin herhangi birini parasını geri almak suretiyle satamazlar.

Goel, geleneksel model ile ilgili olarak “para giriş-çıkışı yok” şeklinde atıfta bulundu ve oyuncuların oyuna yatırdıkları abd ABD parasııların en azından bir kısmını geri alabilmeleri gerektiğini vurguladı.