Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd parası, Bitcoin

23-29 Mzamanis zamanleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, abd parası mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

23-29 Mzamanis zamanleri arasında altın ve abd parası fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsi rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, abd parası ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Altın fiyatı bu 7 günya 940 TL seviyesiyle girdikten devamında ilerleyen zamanlarda yukarı yönlü performans gösterdi ve en en yeni 2021 Aralık zamaninda kaydedilen 980 TL seviyelerine ulaştı. Cuma günü zarar yönlü hafif dalgalanmalar gösteren Altın, 7 gün içini 963,88 TL seviyesiyle en yenilantı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti yine de devamındaki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 930 – 980 TL seviyelerinde işlem gördü.

23 Mzamanis Pazartesi’den 27 Mzamanis Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 2,21 değer erişti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne belirlendiğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Yaklaşık 2 aydır 14 TL bandında seyreden Dolar, mzamanis zamaninın start verrında yukarı yönlü bir yükseliş trendi kaydediyor. Bazı yatırımcılar abd parası fiyatında oynaklık bekliyor yine de fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye görecek şekilde gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, belirlendiğı 18,4 TL seviyesinden devamında açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Uzun zamandır 14-15 TL seviyesinde işlem gören abd parası, bu 7 günya 15,9 TL seviyesiyle girdi ve 7 gün genelinde yukarı yönlü bir performans gösterdikten devamında 16,21 TL seviyesiyle 7 gün içini en yenilantı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 abd parası 16,16 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından beri 7 gün kapanışına görecek şekilde abd parası, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 1,53 değer erişti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz 7 gün oldukça hareketliydi ve haftzamani yaklaşık 28-31 bin abd parası seviyeleri arasında geçirdi.

Hem kripto hem de geleneksel piyasa danışmanıleri, güncel fiyat düşüşüyle Mart 2020’deki pandemi paniğinin neden olduğu düşüş arasında bazı benzerlikler olduğunu söylüyor. Haftaya 30 bin abd parası seviyesiyle giren Bitcoin (BTC), 24 Mzamanis Wall Street açılışında hisse senetlerindeki zzamaniflığın sat sat yönünde baskı uygulaması sebebiyle 28 bin abd parası seviyelerini gördü. Sonraki gün 30 bin abd parasıı test eden Bitcoin, bu seviyeye tutunamzamanip 29 bin abd parasıın altında ketti. Hafta içini yaklaşık 28 bin abd parası seviyesiyle en yenilanan Bitcoin, yazının yazıldığı zaman itibariyle 29,33 bin abd parası seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,35 değer kaybetti.