Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok ulaştırdı: Altın, birim, Bitcoin

16-22 Mzamanis zamanleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, birim mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

16-22 Mzamanis zamanleri arasında altın ve birim fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsi rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, birim ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Altın fiyatı bu 7 günya 900 TL seviyesiyle girdikten devamında ilerleyen zamanlarda yukarı yönlü performans gösterdi ve en en yeni mart zamaninda kaydedilen 940 TL seviyelerine ulaştı. Cuma günü zarar yönlü hafif dalgalanmalar gösteren Altın, 7 gün içini 943,22 TL seviyesiyle en yenilantıç

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla ulaştıran yatırım araçlarından biri haline gelmişti yine de devamındaki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 890 – 950 TL seviyelerinde işlem gördü.

9 Mzamanis Pazartesi’den 13 Mzamanis Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 4,55 değer ulaştı.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne olduğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Yaklaşık 2 aydır 14 TL bandında seyreden Dolar, mzamanis ortasından bu yana 15 TL seviyesinde ilerliyor. Bazı yatırımcılar birim fiyatında oynaklık bekliyor yine de fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye görecek şekilde gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, olduğı 18,4 TL seviyesinden devamında açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Uzun zamandır 13-14 TL seviyesinde işlem gören birim, bu 7 günya 15,4 TL seviyesiyle girdi ve 7 gün genelinde yukarı yönlü bir performans gösterdikten devamında 15,86 TL seviyesiyle 7 gün içini en yenilantı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 birim 15,85 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından beri 7 gün kapanışına görecek şekilde birim, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 2,47 değer ulaştı.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz 7 gün oldukça hareketliydi ve haftzamani yaklaşık 28-32 bin birim seviyeleri arasında geçirdi.

Hem kripto hem de geleneksel piyasa çalışanleri, güncel fiyat düşüşüyle Mart 2020’deki pandemi paniğinin neden olduğu düşüş arasında bazı benzerlikler olduğunu söylüyor. Bitcoin 7 günya 30 bin birim seviyesiyle girdikten devamında Wall Street borsasındaki kötü geçen işlem seansının ardından 19 Mzamanis’ta 1.000 birim daha zarar inerek 28.600 birim seviyelerini gördü. ABD birimında gözlenen zzamaniflıktan istifade eden boğaların desteği sayesinde BTC, 20 Mzamanis’ın ilk saatlerinde en yeni iki günün en zirve seviyelerini kaydettikten devamında S&P 500 endeksinin yüzde 20 düşmesiyle beraber tekrardan 29 bin birim bandına dönü. Hafta içini yaklaşık 29 bin birim seviyesiyle en yenilanan Bitcoin, yazının yazıldığı zaman itibariyle 29,39 bin birim seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 4,25 değer kaybetti.