Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin, bu haftzamanı da kırmızı mumla en yenilanıyor

Bitcoin (BTC), 22 Mzamanıs Pazar günü haftzamanı en yenilanırken 30 bin abd ABD parasıı seviyesine geri belirlendi.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin’in en yeniuç vermesi bekleniyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre BTC/USD paritesi, Wall Street işlem 7 günsından zaman en yenira dar bir aralıkta seyrediyor.

Trader’lar, fiyatta oynaklıklar görülmediği için daha büyük destek veya direnç alanlarına geçebilmeyi umuyor.

Popüler trader Crypto Tony, yukarı ve zarar hedeflerin sırasıyla 27.900 ve 31.000 abd ABD parasıı civarında olduğunu belirterek, “Fiyat hâlâ arz ve talep bölgesi arasında sıkışmış durumda. Bu durağanlığın bugün en yenia ermesini umuyoruz ki ortam hareketlensin,” ifadelerini kullandı.

Cointelegraph’a yazılarıyla katkıda bulunan Michael van de Poppe ise Bitcoin için gelecek 7 gün yeşil rakamlar görmeyi beklediğini söyledi.

Bu arada BTC/USD, bu haftzamanı 30 bin abd ABD parasıı seviyelerinde en yenilanırsa 7 günlık grafikte art arda 8’inci kırmızı mum grafiği rekorunu kırmış olacak.

BTC/USD 1 7 günlık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Dünya Ekonomik Forumu 7 günsının dış piyasadaki çalkantıların gölgesinde kalma ihtimali gündemdeyken, Cointelegraph da S&P endeksinin zirveden yüzde 20’lik bir düşüş kaydederek resmi zamanı piyasası bölgesine girdiğini bildirdi.

Popüler Twitter hesabı PlanC ise Bitcoin’in hisse senetleriyle korelasyonunun geçtiğimiz aylara kıyasla azettiğını ifade etti.

Bitcoin Pizza Günü gelip çattı

Dikkatler genel anlamda piyasalara hakim olan düşüş rüzgarına odaklanmışken, 22 Mzamanıs Bitcoin Pizza Günü de gündeme konumleşti.

En eski Bitcoin madencilerinden Laszlo Hanyecz, 18 Mzamanıs 2010’da 41 abd ABD parasııa satılan 2 adet pizzzamanı 10.000 BTC’ye satın etti.

Hanyecz’in bu hareketi, Bitcointalk forumundaki orijinal gönderisiyle efsanevi hale geldi.

Ardından coin başına 0,0005 abd ABD parasııın altında işlem gören Bitcoin, 11,5 yıl zaman en yenira 69 bin abd ABD parasııa yükselerek hepsi zamanların en zirve seviyesini kaydetti ve yaklaşık yüzde 1,38 milyar değer erişti.

Özel izleme kaynağı Bitcoin Pizza Endeksine göre Hanyecz’in satın ettiğı 2 pizza, şu an yaklaşık 295 milyon abd ABD parasıı değerinde.

Bitcoin Pizza Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Bitcoin Pizza Index

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı özüniz yapmalısınız.