Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hindistan Merkez Bankası, kasım zamanında dijital rupi pilot uygulamasını işe koyultacak


Hindistan Merkez Bankası (RBI), şubat zamanında dijital rupi projesini açıkladıktan devamında bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürme yolunda çalışmalara devam ediyor.

RBI’nin 31 Ekim’de uyguladığı konuşmaya göre Hindistan merkez bankası, dijital rupi pilot uygulamasını 1 Kasım’da işe koyultacak.

Pilot uygulama, Hindistan Devlet Bankası’nın da dahil olduğu konumel olarak faaliyet gösteren dokuz bankzamanı kapsayacak. Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre pilot uygulamadaki diğer bankalar arasında Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank, Yes Bank, IDFC First Bank ve HSBC de konum alacak.

Hindistan’ın CBDC pilot uygulamasının asıl kullanım amacı, ikincil piyasa işlemlerini devlet menkul kıymetlerinde halletmek olacak. RBI, söz meselesu dijital rupinin, konumleşimlerin işlem maliyetlerini azaltarak bankalararası piyasaya daha fazla verimlilik katmasının beklendiğini söyledi.

Toptan CBDC’ler, menkul kıymet ve çapraz para birimi ödemeleri gibi bankalararası işlemleri içeren, öncelikle bankalar gibi finansal kuruluşlar tarafından kullanılan bir CBDC türüdür.

Bireysel CBDC’ler, toptan CBDC’lerin aksine, evler ve işletmeler tarafından kullanılıyor ve bu da, onların doğrudan ödeme yapmalarının yanı sıra Hindistan rupisi gibi belirli bir fiat para biriminin dijital versiyonu aracılığıyla değer depolamalarına olanak tanıyor. RBI, yzamanımlanan yeni rapora göre bireysel kısım için dijital rupiyi bir ay içinde belirli konumlerde işe koyultmzamanı planlıyor.

Hindistan, bir CBDC’yi piyasaya sürme meselesunda biraz hızlı davrandı. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Şubat 2022’de dijital bir rupinin, Hindistan ekonomisi için büyük bir destek olacağını söylekonumek ilk planları açıklamıştı.

Hindistan hükümeti, bir yandan CBDC’nin gelişimini hızlandırırken, diğer taraftan da nisan zamanında dijital varlıklar ve transferleri üzerinde yüzde 30’luk bir vergiyi kabul etmenin de dahil olduğu, konumel yatırımcılar için kriptoyu daha az çekici hale getirmek için bazı önlemler alıyor.