Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
‘İBB’nin yetkileri sınırlandırıldı’ iddiasına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından konuşma

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan konuşmada, bugün bir gazetede konum alan “Müsilaj bahane, engelleme şahane” şeklinde çıkan “yalan, asılsız, mesnetsiz” bir yazı sebebiyle konuşma yapılmasına ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

“EN HAFİF TABİRİYLE HAKSIZLIK”

Geçen yıl Marmara Denizi’ndeki müsilaj problemini kısa sürede çözüldüğü ve denizin “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildiği anımsatılan konuşmada şunlar kaydedildi:

“ÖÇK bölgesi ilanının ardından deniz kirliliğine sebep olan atık kaynakları daha sıkı denetlenmiştir. Bu sayede Marmara Denizi’nde kirlilik azalmış, öyle ki canlı türleri tekrar artmaya işe koyulmıştır. Hal böyleyken söz meselesu yazıda iddia edilen, ‘Asıl amaç müsilaj bahane, engellemek şahane’ ifadeleri bir seferberlik ruhuyla Marmara Denizi’ni geleceğe taşıyanlara karşı en hafif tabirle haksızlıktır, vicdansızlıktır. ÖÇK bölgeleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlandıktan zaman en yenira çevre korumanın siyasallaştığını söylemek ise akılla kavranamayacak bir iddiadır.”

“HER BİR KARAR ORTAK AKILLA ALINMAKTADIR”

İstanbul’da sadece Adalar ilçesinin tamamının ÖÇK Bölgesi ilan edilen alan içerisinde kettiğı, bu ilçe dışında ÖÇK sınırının, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafını kapsadığı aktarılan konuşmada, “Dolgünisıyla ÖÇK bölgesi ilanından önce plan onaylama yetkisi yine Bakanlığımızdaydı. Nitekim İstanbul’da Adalar ilçesi dışında herhangi bir alanın planları durdurulmamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu en yeniuçı alınarak Bakanlığımıza gönderildikten zaman en yenira onay işlemi yapılacaktır. ÖÇK bölgelerinde her bir en yeniuç, bilim insanlarının değerli katkılarıyla ve ortak akılla alınmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Bunun yanı sıra sit alanlarında Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu en yeniuçlarıyla işlemlerin şeffaf bir şekilde yürütüldüğü belirtilen konuşmada şu ifadelere konum verildi:

“Tüm bunların yanında yazıda iddia edilen, ‘Marmara Denizi ÖÇK bölgesi ilan edildikten zaman en yenira bu alan içerisinde Bakanlık yazısıyla İBB’nin yetkileri ile sınırlandırıldı.’ ifadesi tamamen gerçek dışıdır. İddianın tersine Bakanlığımızın İBB’ye bu meseleda ilettiği hiçbir yazı bulunmamaktadır. Avcılar ilçesinde söz meselesu lunaparkın yıkımı için Bakanlığımıza hiçbir bilgi ve belge iletilmemiştir. Dolgünisıyla Bakanlığımızın değerlendirme yapmadığı hususu yanlış bir ifadedir. Üsküdar Sahil Yolu Projesi imar planı olmadan Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonumuza iletilmiş olup Komisyonumuz tarafından imar planlarının hazırlanarak iletilmesi istenmiştir. Bu kapsamda Bakanlığımızda bekleyen bir proje yoktur.Tarabya’da ÖÇK bölgesi içerisinde kalan bir yolda meydana gelen çökmenin onarılması için Bakanlığımıza iletilen herhangi bir teklif de bulunmamaktadır.”

“Marmara Denizi’nin ÖÇK bölgesi ilan edilmesinden zaman en yenira İBB’nin ve CHP belediyelerinin engellendiği”nin söylenmesinin “hastalıklı bir düşüncenin ürünü” olduğu belirtilen konuşmada şu değerlendirmede bulunuldu:

“Sorumlu bir basın mensubunun veya medya kuruluşunun, hiç şüphesiz ki sorması gereken asıl soru şudur; ‘Milletin hayrına, milletin yararına hangi adım atılmak istenmiştir ve buna engel olunmuştur?’ Bugüne görecek şekilde her seferinde engelleniyoruz bahanesinin arkasına sığınanlar şunu bilmelidir ki eser üretmek konumine bahane üreten bu siyasetin kazanımı yoktur. Marmara’ya kıyısı olan belediyelerin sadece CHP belediyeleri olduğu düşüncesi yalnızca bilgisizlikle açıklanamaz. Bu durum, aynı zamanda ‘engelleniyoruz’ siyasetinin altyapısını oluşturmaya yönelik bir algı ve sipariş havadis çalışması olduğunu da göstermektedir. Yönettikleri il ve ilçe belediyelerinde hizmet üretememeyi, vizyonsuzluğu, çevre kirliliğini makus bir talihe dönüştürenlere rağmen eser üretmeye, İstanbul’umuza, Marmara Denizi’mize, 39 ilçemize hizmet etmeye, doğamızı, akarsularımızı, denizlerimizi, göllerimizi, hepsi doğal zenginliklerimizi korumaya ve yaşatmaya azimle, en yeniuçlılıkla devam edeceğiz.”

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Samsun'da gölette facia! İmam ve öğretmenin acı sonu...Samsun’da gölette facia! İmam ve öğretmenin acı en yeniu…
Mardin'de freni patlayan tır dehşet saçtı! Çok sayıda ölü ve yaralı varMardin’de freni patlayan tır dehşet saçtı! Çok sgünida ölü ve yaralı var
Gaziantep'te katliam gibi kaza! Otobüs sabıkalı çıktıGaziantep’te katliam gibi kaza! Otobüs sabıkalı oldu