Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İsrail Bankası, CBDC için yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarını özetledi

İsrail Merkez Bankası, “Dijital Shekel”in (İsrail Merkez Bankası dijital para birimi) piyasaya sürülmesi konusunda henüz nihai bir karar vermemiş olmasına rağmen, projeyle ilgili kamuoyu geri bildiriminin büyük ölçüde olumlu olduğunu bildirdi.

Reuters’e göre, pazartesi günü İsrail Bankası, merkez bankasının dijital para birimi (CBDC) planlarına ilişkin kamuoyu araştırmasının sonuçlarını özetledi. 16’sı yurt dışından, 17’si yerli fintek camiasından olmak üzere farklı sektörlerden 33 yanıt etti. Projenin akıbetiyle ilgili nihai kararın henüz verilmediği belirtilirken, şu iddialarda bulunuldu:

“Kamuoyu araştırmasına verilen tüm yanıtlar, ödemeler piyasası, finansal ve parasal istikrar, yasal ve teknolojik konular ve daha fazlası üzerindeki devam eden araştırmalara genel halkın olumlu bir desteği olduğunu gösteriyor.”

Halkın dijital shekelin ödeme pazarında rekabeti teşvik edeceğine inandığı bildirilse de, tartışmalı olarak bir kez daha ortaya çıkan gizlilik meselesi söz konusu. İsrail Bankası, bazı yorumcuların dijital para biriminin tamamen anonim olmasını tercih ettiğini söylerken, diğer bir kesimin ise kara para aklama ve karaborsayla mücadelede anonimliğin pratik olmadığında ısrar ettiğini belirtiyor. İsrail Bankası, araştırmaları sürdürmeyi ve “araştırma ve geliştirme aşamalarının tümünde ilgili taraflarla verimli bir diyaloğa” devam etmeyi amaçlıyor.

Cointelegraph’a yerel kripto topluluğu arasında dijital shekele yönelik tutumlar hakkında konuşan ve merkezi İsrail’de bulunan uluslararası blockchain PR firması MarketAcross’un başkanı Elad Mor şunları söyledi:

“Çoğu dijital shekel destekçisi, konuyu ana hatlarıyla bir benimseme olayı olarak resmediyor gibi görünüyor. Başka bir deyişle, herhangi bir kriptonun benimsenmesi, kriptonun merkezsizleşme ve anti-kurumsallık gibi temel değerlerine bağlı olmasa bile hala benimseniyor.”

Elad Mor, İsrail’in dijital finans sektöründe yer alan her bireyin aynı vizyonu paylaşmadığına dikkat çekiyor. Yine de özüsi, “toplumlara kripto getirmenin belli bir dereceye kadar kurumsal ve hükümet yardımıyla başlaması” gerektiğine inanıyor.

Dijital shekel projesi ilk olarak merkez bankası tarafından 2017’nin sonunda değerlendirilmişti. Bir yıl zaman sonra, araştırma ekibi projenin kısa süre içerisinde durdurulmasını önerdi ancak, Mayıs 2021’de İsrail Bankası bu fikri yeniden canlandırdı. Kasım 2021’de araştırmanın hızlandırılacağını belirten İsrail Bankası, Mart 2022’de dijital shekelin ulusal bankacılık sistemine yönelik bir tehdit oluşturmayacağını doğruladı.