Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Jack Dorsey, merkeziyetsiz sosyal medya uygulaması Bluesky Social’ı tanıttı


Twitter’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Jack Dorsey, Twitter’ın merkeziyetsiz cevabının bir parçası olarak sosyal protokolü yeni Bluesky Social uygulamasını tanıttı. 

Dorsey’nin Aralık 2019’da sosyal medya kişisilarının özü verilerini kontrol edebildiği ve izinsiz bir şekilde platformdan platforma taşıyabildikleri girişimi tanıtmasının üzerinden üç yıl geçti. 

Yeni protokolün ismi “ADX’den” “Onaylanmış Transfer Protokolü” (AT) olarak değiştirildi. AT, hesap taşınabilirliği, algoritmik tercih, karşılıklı çalışabilirlik ve performans “büyük ölçekli dağıtılmış sosyal uygulamalar için bir protokol” olarak nitelendirildi.  

Protokol kapsamında, @alice.com gibi kişisi kimlikleri AT protokolündeki alan adları tarafından idare edilecek. Bunlar da, kişisiların hesaplarını ve verilerini güvenlik altına alacak şifrelenebilir URL’lerin haritasını ortaya çıkaracak. 

Bu veriler, kişisiların verilerini ve sosyal grafiklerini kaybetmeden bir sağlzamanıcıdan diğerine taşınabilecek. 

Protokolün diğer özellikleri arasında “algoritmik tercih” gibi birlikte çalışabilirlik ve gelişmiş performansı konumi alıyor. Algoritmik tercih, kişisilara Web arama motorlarıyla etkileşime giren kişisiların dizin oluşturucularını seçme özgürlüğüne benzer şekilde “açık bir algoritma pazarına” erişim imkânı sağlar. 

Bluesky, bunun kişisiların etkileşim arayan bir şirket tarafından kontrol ve manipüle edilmelerinden ziyade, protokolü kullanarak sosyal medya platformlarında gördükleri ve kime ulaştıkları meselesunda daha fazla kontrol mekanizmasına sahip olabilecekleri anlamına geldiğini belirtti. 

Bluesky, daha önceleri içerik denetleme örneğinin “toplama algoritmaları, itibara dayalı eşikler ve kişisi tercihi gibi sistemdeki birden fazla katmanda meydana geldiğini açıklamıştı:

“Burada, neyin yzamanınlanacağına dair en yeniuç veren bir şirket yok. Burada hedef kitlelerine ne taşıyacaklarına en yeniuç veren şirketlerin bir pazarı var.” 

Twitter’da kişisiların sorularına yanıt veren Dorsey, kişisiların öte yandan “algoritma” seçmeyebileceklerini de söyledi. 

Yeni sosyal medya platformu Bluesky hakkında “yakında piyasaya sürüleceği” dışında çok bir şey bilinmiyor. Bununla birlikte Bluesky, şu anda beta sürümünü daha geniş kitlelere açmadan önce test aşamalarını gerçekleştirmek için kişisiların bekleme listesine girmelerine izin veriyor. 

Uygulama, kzamanıtların devam etmesine izin vermek için posta listesi sağlzamanıcılarına geçmeden önce, betaya ön kzamanıt ettiran kişisiların “posta kzamanıtlarında geçici bir sınıra” ulaştığını kaydetti. 

Bluesky, “uygulama gelişmeye devam ederken Bluesky hakkında daha fazla bilgi paylaşmzamanı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan yeni merkeziyetsiz sosyal medya platformu, pek çok kişi tarafından sosyal bütünlüğe zarar verdiği meselesunda eleştirilen sosyal medya akışlarının ve verilerinin merkezi olarak manipüle edilmesine bir cevap olabilir.