Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Jack Dorsey’nin şirketi Block ilk çeyrekte 1,3 milyar abd abd dolarıı kâr etti

Cash App, Square ve Afterpay’in Bitcoin (BTC) dostu çatı şirketi Block, 2022’de büyümeye devam ediyor. Şirket, hissedarlara gönderilen mektuba göre yılın ilk çeyreğindeki brüt kârını yüzde 34 artırdı.

Şirket, toplamda 1,29 milyar abd abd dolarıı brüt kâr ettiğini açıkladı. Ne var ki, ilk çeyrekte operasyon giderleri de geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 70 artış göstererek 1,52 milyar abd abd dolarııa yükseldi. Block, “şimdi satın al zaman en yenira öde” hizmeti Afterpay’i satın almasının artan giderleri açıklayabileceğini düşünüyor.

Block’un Ocak-Mart 2022 arasındaki net geliri ise 3,96 milyar abd abd dolarıı, yani 2021’e kıyasla yüzde 22 düşük ölçüldü. Şirket, net gelirdeki düşüşün Bitcoin gelirindeki azalmadan kaynaklandığını doğruladı.

“Cash App, 2022’nin ilk çeyreğinde 1,73 milyar abd abd dolarıı Bitcoin geliri ve 43 milyon abd abd dolarıı brüt Bitcoin kârı elde etti. Bu değerler geçtiğimiz yıla kıyasla sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 42’lik düşüşleri temsil ediyor.”

Bitcoin fiyatı ikinci çeyrekte de 30 bin abd abd dolarııı geçmekte zorlanırken, Block da Bitcoin haricinde alanlardan elde ettiği gelirlerdeki artış ile yetinmek zorunda. Örneğin Square ödeme çözümleri ekosistemi, ilk çeyrekte 661 milyon abd abd dolarıı brüt kâr kaydederek, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 41 daha fazla kâr etti.