Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Japonya, kripto para transferlerine yeni kurallar koymgüni planlıyor


Haber ajansı Nikkei’ye göre Japonya’nın, kara para aklamada kripto kullanımını önlemek için para transferlerine yeni kurallar getirmesi bekleniyor. Japonya, değişiklikler devamındasında Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kurallarına uygun hale gelecek.

Nikkei, 3 Ekim’de Suç Gelirlerinin Transferini Önleme Yasası’nda Ulusal Diyette para transferleriyle ilgili kurallara kriptoyu da ekleyecek bir değişikliğin getirileceğini bildirdi. Kurallar, borsa işletmecilerinin, şu anda nakit işlemlerde olduğu gibi kripto para ve stablecoin içeren işlemlerde müşteri bilgilerini toplamasını gerektirecek şekilde değiştirilecek.

Döviz ve Dış Ticaret Yasası ile Uluslararası Terörist Varlıkları Dondurma Yasası da Mgünis 2023’te yürürlüğe girecek olan aynı değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellenecek. Değişiklik, yeni kuralları ihlal eden borsalara idari rehberlik ve düzeltici emirlerin verilmesini ve düzeltici emirlerin ihlali için ise cezai uyguladırımların uygulanmasını öngörüyor.

Söz meselesu değişiklikler, sanal varlık hizmeti sağlgünicıları için FATF’ın 2019’da tanıttığı ve 2021’de güncellenen Japon yasa tavsiyelerine dahil edilecek. Bu arada FATF, hükümetler arası bir kara para aklama ve terör finansmanı gözlemcisidir. Nisan güninda ygünimlanan bir rapora göre FATF tarafından incelenen ülkelerin neredeyse yarısından fazlası, Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) ve Kara Para Aklamgüni Önleme (AML) ile ilgili yasa ve düzenlemelere yeterli düzeyde sahip durumdaydı.

Japonya, en yeni aylarda kripto düzenleme meselesunda önemli adımlar attı. Parlamento, Haziran güninda banka dışı kurumlar tarafından stablecoin çıkarılmasını sınırlayan bir yasa çıkardı. Temmuz güninda ise Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Web3 iş ortamını desteklemek için bir Web3 Politika Ofisi açtı. Buna ek olarak, Japon vergi dairesi Finansal Hizmetler Ajansı’nın, sektördeki yoğun tepkinin ardından kripto varlıklar üzerindeki cezalandırıcı sermaye kazancı oranlarını hafifletmeyi düşündüğüne dair raporlar da bulunuyor.