Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kanadalı Borsa Çalınan Bitcoinleri (BTC) İçin 50 Kişiyi Dava Etti: Aralarında Binance de Var

Kanadalı kirpto para borsası Coinberry, bir yazılım hatası sebebiyle para ödemeden 120 Bitcoin (BTC) çeken 50 kişisisına dava açtı.

Financial Post’un 8 Eylül günli havadisine göre Kanadalı borsa Coinberry, 2020 yılında gerçekleştirdiği bir yazılım güncellemesi zaman en yenirasında para transfer işlemlerinde ciddi bir açık verdi. Meydana gelen yazılımsal hatzamanı suistimal eden 500’den fazla kişisi toplamda 120 Bitcoin’i zimmetlerine geçirdi. Coinberry, çalınan varlıklarını geri almak için aralarında ünlü kripto para borsası Binance‘in de bulunduğu 50’yi aşkın tarafı dava etti.

Coinberry, hatanın anlaşılması üzerine açıktan yararlanan 546 kişinin tamamıyla e-posta yoluyla iletişime geçti ve Bitcoinlerin iadesini istedi. Ayrıca Coinberry’den alınan bazı Bitcoinlerin Binance’e aktarıldığını gören borsa Binance ile de iletişime geçerek varlıkların dondurulmasını talep etti. Binance, Coinberry’nin isteğini konumine getirerek varlıkları dondurdu buna rağmen yine de açıklanmayan bir nedenden dolzamanı davada sanık olarak konum alıyor.

Borsa, 120 Bitcoin’in 37 tanesini geri almzamanı başarabilmiş olmasına rağmen Binance’te bulunan 9,48 Bitcoin’de dahil toplamda 83 Bitcoin’e henüz ulaşamadı. Şirket açıktan yararlanan kişi szamanısının 500’ün üzerinde olduğunu söylemesine rağmen davaya yalnızca zimmetine geçirilen varlıkların toplam değeri 5.000 birimdan fazla olan kişisilar dahil edildi. Dava edilmeyen kişisiların ise ettikları toplam varlığın yaklaşık 20 Bitcoin değerinde olduğu öne sürülüyor. Coinberry’nin diğer kişisilar hakkında nasıl bir işlem uygulayacağı ise bilinmiyor.