Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Meta, üçüncü çeyrek kazanç raporunu açıkladı; kan kaybetmeye devam ediyor


En büyük beş teknoloji şirketi arasında konum alan Meta, metaverse araştırma ve geliştirme kolu Reality Arm aracılığıyla üçüncü çeyrek kazanç raporlarını açıkladı. Meta, üçüncü çeyrekte zararının 3,67 milyar abd ABD parasıı olduğunu ve bu zararın önümüzdeki yıl daha da derinleşeceğini kaydetti. 

Şirketin 26 Ekim’de açıkladığı 2022 üçüncü çeyrek kazanç raporları, Reality Labs’in 2020 yılı dördüncü çeyreğine görecek şekilde uzanan raporlardan zamana görecek şekildeki en büyük zarara işaret ediyor. Reality Labs, o zamanlar üçüncü çeyreği 285 milyon abd ABD parasıı kâr ile en yenilanmıştı. 

Reality Labs, üçüncü çeyrek kazanç raporlarını duyurusıyla birlikte 2022 yılında toplamda 9,44 milyon abd ABD parasıı kaybetmiş oldu. Şirket, 2021 yılını ise 10 milyar abd ABD parasıı zarar ile en yenilanmıştı. 

Meta CFO’su Dave Whener, bu endişeların daha da derinleşeceğini belirtti ve ekledi: 

“Reality Labs’in endişelarının 2023 yılının en yeniuna doğru daha da derinleşmesini bekliyoruz. 2023 yılından zaman en yenira Reality Labs yatırımlarına hız eriştirarak uzun vadede şirketin işletme gelirlerini artırma hedefine ulaşmzamanı planlıyoruz.” 

Mark Zuckerberg, Meta’nın kazanç raporu duyurularında büyük yatırımların şirketi “geleceğin programlama platformu” yapacağını belirtti. Zuckerberg, bu yatırımların şirketin en büyük önceliği olduğunu belirtti. Meta CEO’su, yatırımcılara metaverse’ü donanım ile inşa etmenin çok bir girişim olduğunu söyledi. 

Zuckerber, buna ek “Girişimler genellikle ana akım haline gelmeden önce her ürünün birkaç faklı versiyonu olur. Burada onayladığımız şeyin zamani bir öneme sahip olacağına inanıyorum. Bu girişimin birbirimizle etkileşim kurabileceğimiz ve teknolojiyi hayatımızın içine entegre edebileceğimiz için yeni bir start verngıç oluşturmasını umuyorum” ifadelerini kullandı. 

Bununla birlikte şirket, Wall Street çalışanlerinin beklentilerini aşarak üçüncü çeyrekte 1,88 abd ABD parasıı olabiliteini tutturamayarak hisse başına 1,64 abd ABD parasıı ile 27,71 milyar abd ABD parasıı kazanç sağladı. 

Yahoo Finance’e göre, şirketin kazanç raporlarını duyurusının ardından hisse senetlerinde yüzde 19,5 değer kaybetti. Meta hisseleri 2022 yılında toplamda 61,5 değer kaybetmiş oldu. 

Teknoloji yatırım şirketi Altimeter Capital’ın kurucusu ve Meta’nın hissedarlarından biri olan Brad Gerstner, Meta’nın sanal dünyayla ilgili büyük yatırımları devam ederken, Zuckerberg ve yönetim kuruluna bir açık mektup gönderdi. Gerstner, Meta’yı metaverse yatırımlarında biraz daha ihtiyatlı davranmaya davet etti. 

Gerstner, mektubunda “bilinmeyen bir geleceğe yapılan yatırımın çok büyük ve şüphe verici” ifadelerini kullandı. Meta hissedarı, şirketin bu alandan kâr etmeye start vermasının 10 yılı alabileceğini ve daha fazla ekonomik üretkenlik sağlayacağı için yapay zekâ teknolojilerine odaklanmaya davet etti.