Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Monkey Drainer oltalama settirısıyla 1 milyon abd parasılık Ethereum çetti


“Monkey Drainer” takma adını kullanan ve oltalama dolandırıcılığı ettiğı öne sürülen bir dolandırıcı, iddiaya göre sahte NFT oluşturma siteleri yoluyla bu 7 gün 1 milyon abd parasılık Ether’i (ETH) cebe indirdi.

Popüler blockchain dedektifi ZachXBT, 26 Ekim’de şüpheli faaliyeti izleyen ve ortaya çıkran ilk isimlerden biri oldu:

“Monkey Drainer olarak bilinen oltalama dolandırıcısı, geçtiğimiz 24 saatte ~700 ETH (1 milyon abd parası) çetti. Yalnızca birkaç aydır mevcut olan bu hırsızlık cüzdanı, şimdiye görecek şekilde 7.300’den fazla işlem etti.”

ZachXBT, “Dünün en büyük iki mağduru, 0x02a & 0x626 ile start veryan adresler oldu. Bu adresler, kötü amaçlı bir oltalama sitesinde işlem imzalayarak toplamda 370 bin abd parası dolandırıldı” diye ekledi.

Araştırmacı, Monkey Drainer’ın şimdiye görecek şekilde çettiğı toplam miktarın 3,5 milyon abd parasıı geçtiğini düşünürken, szamanının her geçen gün hızla yükseldiğını ekledi.

Oltalama dolandırıcılıklarında settirganlar, genellikle proje veya şirketlerin sahte internet sitelerini kurarak bunların bağlantısını paylaşıyor. Alım fırsatı veya hediye vaadine kanan mağdurlar, bu sitelere giriş bilgilerini girdiklerinde hesaplarının kontrolünü kaybediyorlar.

Monkey Drainer’a ait dört adres tespit edildi. Bunlardan biri de monkey-drainer.eth adlı adres.

Adresler Web3 güvenlik ağı Chainabuse’da araştırıldığında, çok szamanıda airdrop dolandırıcılığı, NFT dolandırıcılığı ve oltalama settirısıyla bağlantılı olduğunu görülebiliyor.