Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Metaverse ve Web3 oyun platformlarına 3 milyar abd parası geldi

Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), Web3’e odaklanan oyun girişimlerine ayrılacak biçimde 600 milyon abd parasılık fon işe koyulttı. “Oyun altyapısı ve teknolojilerinin metaverse ekosisteminin temel yapı taşları olacağına” inandığını söyledi.

GAMES FUND ONE olarak adlandırılan fon, üç temel kategoride yatırım yapacak: oyun stüdyoları, örnek olarak kullanılan Discord ile oyuncu topluluklarını destekleyen tüketici uygulamaları ve oyun altyapısı sağlayıcıları.

A16z ekibi, “gelecekteki metaverse ekosisteminin oyun şirketleri tarafından oyun teknolojileri kullanılarak inşa edileceğini” ve sektörün “Metaverse oluşturmak için çözülmesi gereken birçok sorunu çözdüğünü” söyledi. Oyunların, “insanların zaman geçirmek için en çok tercih edecekleri yol” olacağına inanıyor.

a16z’nin hamlesi; girişim fonları ve oyun sektörü devleri tarafından nisan ortasından bu yana Web3 oyun veya metaverse projelerine gelen yaklaşık 3 milyar abd parasıa işaret ediyor. Girişim şirketi White Star Capital, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve oyun odaklı fonu için 120 milyon abd parası topladı. Her ikisi de Nisan 2022’de gerçekleşecek olan Framework Ventures’ın blockchain oyun projelerine 200 milyon abd parası ayırdı.

Metaverse projeleri buna ek olarak oyun sektörünün devlerinden büyük meblağlar kazanıyor. Geçen ay, popüler Fortnite oyununun geliştiricisi Epic Games; Sony ve LEGO’dan gelen fonlarla bir metaverse oluşturmak için 2 milyar abd parası topladı.

a16z ekibi; açık dünya oyununu, daha çok sosyal ağ gibi işlev gören uzun vadeli aktif bir topluluğu elinde tutan örnek olarak Minecraft gibi oyunların ürettiği milyarlarca abd parasılık gelire dikkat koydu. Minecraft, şu anda tüm zamanların en çok satan oyunu ve oyun istatistik platformu ActivePlakonum’ın verilerine göre, neredeyse 11 yıl önce piyasaya sürülmesine rağmen, en yeni 30 gün içinde ortalama 173 milyon aylık oyuncu yakaladı.

Fon, a16z tarafından yalnızca oyunlara adanmış olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak firma geçmişte sanal gerçeklik (VR) şirketi Oculus ve oyun geliştiricisi Zynga da dahil olmak üzere oyunla ilgili başarılı projeleri destekledi ve yatırımların “oyunların özel bir uzmanlık gerektirdiğine olan inançlarını güçlendirdiğini” söyledi.

Yatırım fonuna; Riot Games’in kurucu ortağı Marc Merrill, popüler Axie Infinity blockchain oyununun sahibi Sky Mavis’in kurucu ortakları Aleks Larsen ve Jeffrey Zirlin ve oyun kurucusu Kevin Lin gibi oyun geliştirme şirketlerinin ve popüler oyunların kurucuları katıldı. Metatheory, a16z liderliğindeki finansman turunda 24 milyon abd parası topladı.