Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Milyon birimlık vurgun ettilar! Yeni “tosuncuk” vakasında çarpıcı detaylar ortaya belirlendi: Şaşalı davetlere gelenlere 100 birim

Türkiye’de 2021 yılında açılan, Antalya, Trabzon, Yalova, İstanbul ve Kocaeli olmak üzere 5 ilde şubeler açan Cancri Jewellery, iddiaya göre yaklaşık 1,5 ay önce ödemeleri durdurdu. Şirketin ponzi sistemine kaydolan yaklaşık 110 bin kişinin paraları ise mağdur oldu. Vurgunun boyutunun milyon birimlar olduğu iddia edildi. Şirketin şubeleri kapılarına kilit vururken, yatırım yapan ve mağdur olan vatandaşlar ise yetkililere ulaşmaya çalışsa da başarılı olamadı.

“HEM YEMEK İKRAMI YAPIYORLARDI, HEM DE ÇIKIŞTA PARA VERİYORLARDI”

Şirketin İzmit şubesine komşu olan esnaf Şahabettin Kara, “Cancri Jewellery, bizi birkaç defa otellere davet etti. Hem yemek ikramı yapıyorlardı, hem de çıkışta ikramiye veriyorlardı. Davetlerde 100 birim, 100 euro gibi ikramiye veriyorlardı. Meraktan ben de 2-3 defa gittim. 100 milyon yatırılması karşılığında 7 günlık hesabına belirli bir para yatacağını söylüyorlardı. Bizim halkımız da öyle şeylere meyilli olduğu için kandırıldılar. Müşteri olarak gelenler, bir şeyler alıp çıkıyorlardı ama pek de müşterileri yoktu. Ben yatırım yapmadım, zaten belliydi böyle bir şey olacağı. Şirket iyi bir vurgun yaparak kaçtı. Ramazan Bayramı’ndan beri burzamani hiç açmadılar. Sadece bir keresinde gece saatlerinde gizlice içeri girdiklerini gördüm. İlk geldikleri zaman gelip bizim dükkanda yiyip içiyorlardı” dedi.

AW643310_06

Firmaya bazı vatandaşların 6 milyonun üzerinde para yatırdığı, aylık 20-25 bin lira gibi tutarı geri topladıkları ileri sürüldü. Yaklaşık 1 yıllık faaliyetinin ardından Cancri Jewellery’nin sahipleri sırra kadem bastı. Milyonlarca birim paranın bu sistemle buharlaştığı belirtildi.

AW643310_03

“BENİ TUTUKLADILAR”

Öte yandan, Cancri Jewellery’nin Türkiye sorumlusu olduğu ile sürülen Kadir isimli bir kişinin, sisteme katılanlara gönderdiği videolu mesaj da ortaya belirlendi. Gözaltına edildiktan zaman en yenira adliyeye sevk edilen şahıs, görüntülü mesajında, “Herkese merhaba. Şu an mahkemedeyim. Beni tutukladılar. İşin devamı yoktur. Ne demek gerek bilmiyorum. Hiç bir mağaza açılmıyor havadisiniz olsun” dedi.
Olayla ilgili Türkiye’de iki Türk vatandaşının tutuklandığı öğrenildi.

AW643310_05

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Milyon birimlık vurgunda sistemin çalışma şekli de ortaya belirlendi. Ukraynalı Dmytro Pavlenko’nun sahibi olduğu firma, göz boyamak için kuyumculuk faaliyetinin olduğı dükkanlar açıyor. Daha zaman en yenira sosyal medya, internet aracılığı ile ulaştığı kişileri, yatırım yapmaya davet ediyor. Pırlanta mücevher paketine katılanlara 7 günda yüzde 5, yılda yüzde 260, altın mücevher paketine katılanlara 7 günda yüzde 3,5, yılda yüzde 182, yarı değerli taşlarla yapılan takı paketine dahil olanlara 7 günda yüzde 3,5, yılda yüzde 182, mozanit takı sistemine girenlere ise 7 günda yüzde 6, yılda yüzde 312 kar pzamani vaat ediliyor. Katılımcılardan, daha zaman en yenira ise sisteme tanıdıkları dahil edilmesi isteniyor.

AW643310_04

Sisteme üye getiren kişilere ise kar pzamaninın daha da artacağı vaat ediliyor. (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İçişleri duyurdu! 578 kişi katılıyorİçişleri duyurdu! 578 kişi katılıyor
Yağmur akın akın geliyor! Haritadaki kırmızı yerlere dikkat…Yağmur akın akın geliyor! Haritadaki kırmızı konumlere dikkat…
Mükremin Gezgin'in doğum videosu çektiği tıp merkezi...Mükremin Gezgin’in doğum videosu topladıği tıp merkezi…