Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Mt.Gox Mağdurlarına Bu Ay 3,2 Milyar Dolarlık Bitcoin Dağıtılacak: Olası bir düşüş kapıda mı?

2014 yılında büyük bir siber stopladırıya uğrayan ve 850 bin Bitcoin çtopladıran Mt. Gox borsası, mahkeme en yeniuçına göre bu Bitcoin’lerin 137 bin tanesini kişisilarına bu ay en yeniu geri ödemeye start veryacak.

Kripto para piyasalarının ilk önemli borsalarından bir tanesi olan Mt. Gox, 2010 yılında kuruldu ve 2014 yılındaki büyük hack olzamanina görecek şekilde özellikle Asya’da ki kripto para kişisiların öncelikli olarak tercih ettiği borsa meselemundaydı. 2014 yılında yaşanan söz meselesu hack stopladırısı en yeniucunda 850 bin Bitcoin çedildi ve borsa iflas etti. Binlerce kişisisı ve milyonlarca birimı zarara uğratan borsa geçtiğimiz 9 senelik süreç içerisinde onlarca mahkeme ile boğuştu ve bir şekilde fonları kurtarmanın yollarını aradı. Bu mahkeme süreçlerinden bir tanesinde Mt. Gox borsasına ait unutulmuş bir donuyoruz cüzdanda 200 bin adet Bitcoin olduğu tespit edildi ve mahkeme süreci en yeniucunda bu Bitcoin’leri 137 bin tanesinin mağdur kişisilara dağıtılmasına en yeniuç verildi.

Mt. Gox borsasından sorumlu hukuk bürosunun 6 Temmuz 2022 zamaninde alacaklılara gönderdiği “Geri Ödeme Sürecine Dair Bilgilendirme” metninde, tasfiye heyetinin, tasfiye planına uygun olarak ağustos zamaninın en yeniunda ilk geri ödemeleri start vertacağı bilgisine konum verildi. Elimizdeki veriler ışığında görüldüğüğında borsanın hacklendiği zamante kişisilara ait olan binlerce Bitcoin’in yaklaşık alış fiyatının 200 birim ile 800 birim seviyelerinde olduğunu söyleyebiliriz. Şuan ki Bitcoin işlem fiyatı olan 24 bin birim seviyesi göz önünde bulundurulduğunda söz meselesu 137 bin Bitcoin’in yaklaşık %7.000 (yüzde yedi bin) civarında bir karlılık oranıyla kişisilara geri iade edileceği görülüyor.

Düşüş Dalgası Yaratacak Mı?

Hem kripto para piyasalarında hem de global ölçekte ekonomik belirsizliklerin yaşandığı bu zamanlarda, büyük karlılık oranlarıyla geri alınan bu Bitcoin’lerin sahipleri tarafından satılmaması için pek bir sebep yok. Yine de bir çok yorumcunun söz meselesu Bitcoin’lerin kilitlerinin açılması en yeniucunda piyasa üzerinde büyük bir düşüş etkisi yaratacağını düşünmesi biraz abartı ve gerçek dışı olabiliteler olarak yorumlanabilir.

Geçtiğimiz zamanlarda Luna (Terra) krizi esnasında 80 bin Bitcoin‘lik sat satın fiyatı neredeyse 13 bin birim düşürdüğünü ve Mt. Gox tarafından kilitleri açılacak 137 bin Bitcoin’in çok daha derin bir krize yol açacağını düşünmek objektif şekilde veriler incelendiğinde doğru olmayabilir. Çünkü Luna krizi beklenmedik bir sorundu ve şok etkisiyle zincirleme olarak bir çok kripto para şirketini etkiledi. Bu bilinmez şok dalgası piyasada korku yaratıp fiyatları düşürmüş olsa da söz meselesu Mt. Gox Bitcoin’leri hem önceden kripto topluluğu tarafından bilinen bir gelişme olacak hem de kilidi açılacak bu Bitcoin’ler piyasa yapıcı şirketlerin likiditesi ile bağlantılı olmayacak. Bunun yanı sıra günlük Bitcoin işlem hacmine görüldüğüğında görülecektir ki 137 bin Bitcoin’in günlük hacimdeki konumi %8’lik bir paydzamani kapsamaktadır. Tek seferde açılsa bile çok düşük bir hacme tekabül eden olan %8’lik bir baskı pzamanina sahip olacak bu Mt. Gox Bitcoin’leri, borsa avukatlarının duyurusına göre büyük ihtimalle tek seferde değil kademeli olarak kişisilara gönderilmesi planlanıyor.

Son olarak belirtmek gerekirse herkesin bildiği bir zamanin ve olzamanin fiyatlanması genellikle beklentiyi al havadisi sat şeklinde gerçekleşebilmektedir. Bu durumda ise herkesin bariz şekilde düşüş beklediği bir ağustos en yeniu senaryosunda, Mt. Gox kilitlerinin açılmasından devamında piyasalar üzerinde ters bir hareketin gelme ihtimali göz ardı edilmemelidir.