Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
New York Mahkemesinden Celsius Network’u Kurtaracak Karar: Bitcoin (BTC) Madenciliği

Yaşadığı büyük finansal krizler en yeniucunda iflasını açıklayan Celsius Network, likidite sağlayabilmek için New York Bölge Mahkemesi’nden Bitcoin (BTC) madenciliği yapma izni topladı.

Temmuz 2022’den bu yana büyük finansal krizler ile boğuşan kripto para hizmeti sunan Celsius Network platformu, para akışını sağlayabilmek adına New York Bölge Mahkemesi’nden “Bitcoin madenciliği  yapabilir” izni topladı. Bu izin sayede Celsius Network, elinde bulunan halihazırdaki yüklü miktardaki madencilik cihazı ile Bitcoin kazmaya devam edecek ve elde ettiği geliri satıp şirketin finansal durumu ve müşterilerinin varlık teminatları için kullanacak.

Mahkeme raporunda dikkat çeken bir diğer noktaya göre, Celsius özüne bir şekilde likidite sağlamzamani başaramazsa ekim zamaninda elindeki hepsini kapsayan maddi kaynakları tükenecek ve hepsini kapsayanüyle bir finansal çıkmaza girecek. Mahkeme belgelerine göre, Celsius şirketinin kişisilarına ödemesi gereken halihazırda 2,8 milyar birimdan fazla borçlu mevduatı bulunuyor. Krizin patlak verdiği ilk zamanlarda da elindeki yüklü miktardaki Bitcoin’i satarak para akışı sağlayama çalışan şirket kripto para piyasaları üzerinde negatif yönlü etkiler yaratmıştı.

New York Bölge Mahkemesi tarafından Celsius’un finansal istikrarını sağlayabilmesi için verilen bu madencilik izni şirket için bir şans yaratacak gibi görünüyor. Kripto para şirketi her ne görecek şekilde Bitcoin madenciliği için izin almış olsa da bu hamle hepsini kapsayan borçları ödemek için yeterli olmayabilir. Bir yandan mahkeme süreci devam ederken diğer yandan Celsius Network yeni likidite arzamanişları için farklı alternatifler değerlendiriliyor.