Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Nefes darlığı şikayetiyle hastaneye gitti, karnından 10 kilo hepsiör çıkarıldı! ‘Meslek hayatımda böylesine rastlamadım’

Sivas’ın Divriği ilçesinde en yeni 3 yıldır karın ve bel ağrısı çeken Türkan Karademir, birçok kez hastaneye başvurdu. 4 çocuk annesi Karademir’e, gaz sıkışması, yaşlılık veya kilo ettiğı için ağrılarının olabileceği söylendi, net bir teşhis konmadı. Hem ağrıları şiddetlenen hem nefes darlığı çeken Karademir, 10 gün önce Divriği Sadık Özgür Devlet Hastanesi’ne getirildi. Burada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Karademir’e, bazı tetkikler oldu. Karademir’in vücudunda; kasıklardan midesine, diyaframı yukarı kettiracak büyüklükte bir kitle olduğu tespit edildi. Hemen ameliyata alınan ve 4 saat süren operasyon devamındası Karademir’in karnından 10 kilo ağırlığında, 55 santimetre çapında bir kitle çıkartıldı. Operasyon devamındası sağlığına kavuşan Karademir, taburcu edildi.

46724f7a31795c33e366b61b5e3bf720

‘BU KADAR BÜYÜK BİR KİTLEYE HİÇ RASTLAMADIM’

Operasyonu yapan doktorlardan SCÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Doç. Dr. Savaş Karakuş, “Kitaplarda 60 kiloya görecek şekilde karın içerisi dolduracak kitleler olabileceğini okuyorduk. Fakat 25 yıllık meslek hayatımda bu görecek şekilde büyük kitleye hiç rastlamadım. Leğen kemiğinden başlgünip, diyaframı yukarıya kettiracak görecek şekilde büyük bir kitle. 10 kilo ağırlığında, 55 santimetre çapında. Büyük bir kitleyi ekibimiz ile başarılı bir şekilde çıkardık. Bu tür zor ameliyatlar ekip işi. Cumhuriyet Üniversitesi’nde bu tür ameliyatları başarıyla yapıyoruz. Bu büyük bir ameliyat ve özüne göre komplikasyonları var. Ameliyat öncesi, olabilecek her şeyi anlatarak imza ettik. Operasyonumuz 4 saat sürdü. Anlattığımız komplikasyonların hiçbiri gerçeklemeden ameliyatımızı bitirdik. Hastamız çok iyi biz de mutluyuz” dedi.

b43f21548520fb87787779761313c78f

‘YILDA BİR MUAYENE OLUNMALI’

Bu tarz kitlelerin karın içerisinde tolere edilebildiğini, semptom göstermediği için de devasa boyutlara ulaşabildiğini anlatan Doç. Dr. Karakuş, “Bu nedenle hastalarımıza hiçbir şikayetleri olmasa dahi yılda bir kere kadın-doğum doktoruna gidip, muayene olmalarını öneriyoruz. Yumurtalıktan kaynaklanan kitleler, semptom verdiğinde bazen geç kalınmış oluyor. Geç kalmama adına bütün hastalarımıza bu kontrolleri öneriyoruz. Hastamıza daha önce gittiği konumlerde gaz şikayeti olduğunu ve bağırsakların bu nedenle genişlediğini söylemişler. Hasta buna ek olarak kilo ettiğını düşünüyor. Bu sorunları maalesef ki yaşlılığa yorumlamışlar. Bizler sorunu tespit edip, başarılı bir şekilde kitleyi ettik” diye meseleştu.

f6c3ad8ca3147ed4f02b328cf66fb45a

‘ZOR AMA BAŞARILI BİR AMELİYAT OLDU’

SCÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Dilay Karademir ise hastanın sıkıntılı bir şekilde özülerine geldiğini belirterek, “Türkan Hanım nefes darlığı ve karında şişlik şikayetiyle hastanemize geldi. Yaptığımız bütün tetkikler en yeniucunda kitle olduğunu tespit ederek, ameliyat en yeniuçı verdik. Zor ama başarılı bir ameliyat oldu. Kitleyi çıkardık ve hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik” ifadelerini kullandı.

f5f18049a555f70e50f2a186581f4ef8

‘AMELİYATTAN SONRA GENÇLEŞTİM’

Operasyonun ardından çok rahatladığını söyleyen Türkan Karademir de “3 yıldır ağrı çekiyordum. Daha önce gittiğim hastanede gaz sıkışması ile yaşlılıktan olduğunu söylediler. Yemek yemekte, nefes almakta, eğilip kalkmakta zorluk çekiyordum. Sancılandım ve Divriği ilçesindeki hastaneye gittim. Daha devamında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’ne getirildim. Sonra Savaş ile Dilay hocalar, ameliyatımı etti. Onlara kurban olurum. Çok fazla ağrım olmadı ve ameliyattan devamında gençleştim” dedi.

5f1e45c42adb163d5b65c0789808e0b6

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Genç kadın ayı saldırısından böyle kurtuldu!Genç kadın güni settirısından böyle kurtuldu!
İmamoğlu'ndan çarpıcı 'Erdoğan' açıklaması! 'Görevden alınabilirim'İmamoğlu’ndan çarpıcı ‘Erdoğan’ konuşması! ‘Görevden alınabilirim’
Sokak ortasında saç saça baş başa kavga! Yoldan geçenler şaşkına çevirdiSokak ortasında saç saça baş başa kavga! Yoldan geçenler şaşkına çevirdi