Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
NFT3’ün kurucusu, geleceğin internetinin merkeziyetsiz olacağına inanıyor

BlockDown Hırvatistan 2022 festivalinde Web3 ekosisteminin sosyopolitiği, NFT’ler ve Metaverse ile ilgili meselelar tartışıldı. Kripto ekosisteminde devam eden yeniliklerin, medya ve eğlence sektörünün geleceğine etki etme meselesunda anlamlı bir güce sahip olduğu ortaya meseleldu.

Kripto sektörü, sanal ve fiziksel dünyalar arasındaki sınırları daha belirsiz hale getirmeye devam ederken BlockDown festivalinde kripto sektöründeki yeniliklerin medya şirketleri üzerinde artan etkisi hakkında meseleşan Cointelegraph’ın genel yzamanin yönetmeni Kristina Cornèr, geçtiğimiz yılın çılgınca bir yıl olduğu meselesunda Dewdney ile hemfikirdi.

Cornèr, bağımsız sanatçılar ve gazeteciler için fon toplamak veya iklim değişikliği gibi gerçek dünya problemlerine karşı koymak adına bir platform sunan NFT ekosistemi için kullanım örneklerine değindi. Web3 için ilk birleşik kimlik ağını oluşturan NFT3’ün kurucusu Dylan Dewdney, Cornèr ile uyguladığı tartışmada, Metaverse’de sanal ve fiziksel dünyaların iç içe geçmesi ile ilgili sorunları gündeme getirdi.

Dewdney’e göre, her iki dünya birleşse bile gerçek dünya problemlerinin Metaverse’e bulaşma riski devam edecek. Bundan dolzamani kişisiların doğrulanabildiği, yine de dilerlerse kimliklerini Metaverse’in diğer kişisilarına ifşa etmemeyi seçebilecekleri bir psuodenomous (takma ad) sisteminin geliştirilmesi önerisinde bulundu.

Dewdney, dünya yavaş yavaş yeni yuvasına, yani Metaverse’e geçerken “gerçek dünyanın daha iyi hale geleceğine” inanıyor yine de, insanların bazı kişisel değerleri (eşitlik ve sorumluluk gibi) özülerine aşılaması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor:

“Bence dünyanın yeni bir çağa geçme zamanı geldi ve bunun teknik temellerini atmaya start verdık. Bunun nasıl en yeniuçlanacağı meselesunda dikkatli olmalıyız ve bu geçişi insanlara yayma meselesunda gerçekten bireysel sorumluluğumuzu ardlenmeliyiz.”

Cornèr, topluluğa ait en büyük Web3 festivalini yaratmaya yönelik girişimi sergileyen BlockShow’un, katılımcıların gösteride söz hakkı sahibi olmalarına ve etkinliklerin düzenlenmesinde paydaş olmalarına olanak tanıyan merkeziyetsiz organizasyonu DAO’nun yeniden lansmanını da duyurdu. BlockShow CEO’su Addy Crezee’ye göre, BlockShow DAO’nun amacı, “Daha fazla insanı Web3’e dahil etmek ve insanların mülkiyet ekonomisinin faydalarını hissetmelerine yardımcı olmak”.

Dewdney, Metaverse’deki yaşamla ilgili sosyopolitikzamani tartışmaya devam ederek Cornèr’e şunları söyledi:

“Aynı sorunları yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü bizler, halen eski küçük şeyleri ve aynı zamanda harika şeyleri yapan sıkıcı insanlarız.”

Dewdney, kripto topluluğunun interneti başarılı şekilde merkezsizleştirebilmeleri durumunda, bireysel ve sosyal olarak “heyecanlanmaya değer bir geleceğin” olacağına inanıyor.

Dewdney, NFT3 ile metaverse ekosistemi için merkeziyetsiz kimlik hizmeti sağlamzamani hedefliyor. Şirket, kişisiların gerçek hayattaki kimlikleriyle ilişkilendirilip hepsi Web3 uygulama katmanlarında takma adla bir kimlik sağlayacak. Son olarak Dewdney, kripto ekosisteminin finansal kullanım durumunun ötesine geçip “insan kullanımı durumu”na ulaşması gerektiğine inanıyor.

İlginizi Çekebilir: Metaverse ve Web3 oyun platformlarına 3 milyar abd parası geldi

Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), Web3’e odaklanan oyun girişimlerine ayrılacak biçimde 600 milyon abd parasılık Games Fund One’ı start verttı. Fon, oyun stüdyolarını, Discord gibi oyuncu topluluklarını destekleyen tüketici uygulamalarını ve oyun altyapısı sağlzamanicılarını desteklemeyi amaçlıyor.

Cointelegraph’ın daha önce de bildirdiği üzere, Metaverse projeleri oyun sektörünün devlerinden çok fazla yatırım çekmeye devam ediyor. Fortnite oyununun yaratıcısı Epic Games, nisan zamaninda Sony ve Lego’nun finansmanıyla bir metaverse oluşturmak için 2 milyar abd parası toplamıştı.