Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
BitMEX’in eski CEO’su, kara para aklama suçundan cezaya çarptırıldı

BitMEX kripto borsası üzerinden kara para aklama faaliyetlerine ilişkin uzun zamandır olabilecek en yeniuç verildi. New York’taki federal bölge adliyesinin, eski CEO Arthur Hayes’e iki yıl denetimli serbestlik ve altı ay ev hapsi cezası verdiği bildirildi.

Arthur Hayes, BitMEX’in diğer kurucu ortakları Benjamin Delo, Gregory Dwkonum ve eski BitMEX CTO’su Samuel Reed, 24 Şubat’ta para aklamzamanı önleme meselesunda yeterli tedbirleri almadıkları için Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal etmekten suçlu bulunmuştu.

BitMEX kurucu ortakları ve çalışanlarına Banka Gizliliği Yasası’nıı ihlal ettikleri için hazırlanan iddianame. Kaynak: Justice.gov

Kara para aklamak, normalde 5 yıl hapis cezası gerektiren bir suçtur yine de, hem Hayes hem de Delo, mart zamanındaki duruşmadan önce suçlarını inkar etmedikleri için kişi başı 10’ar milyon birim para cezası ödemeyi kabul ettiler.

“Bay Hayes, bu haksız suçlamalarla mücadele etmek için gönüllü olarak mahkemeye belirlendi ve dört gözle duruşmanın yapılacağı güni bekliyor.”

“Mr. Hayes voluntarily appeared in court and looks forward to fighting these unwarranted charges.”

İddianameye göre Hayes, mahkeme tutanaklarında ve mahkeme heyeti önünde verdiği ifadeler neticesinde 10 milyon birim kefalet ödekonumek devamındaki duruşmaya dek serbest bırakıldı yine de, Kara Para Aklama ve Uluslararası Suç Birimi’nden savcılar, sanıkları, müşterini tanı (KYC) yükümlülüklerini konumine getirmemek ve kara para aklama (AML) önlemlerini uygulamamaktan suçlu buldu.

Hayes’in hapis cezası alma riskine rağmen iddiaları kabul etmesi, ilk 6 zamanını evde geçirmesi gereken bir ev hapsi cezası alarak hüküm giymesiyle en yeniuçlandı. Ayrıca, 10 milyon birimlık para cezasını ödemeyi de kabul etti.

Kripto kullanarak kara para aklamanın kolaylığıyla ilgili şehir efsanelerini alt ard eden veri raporu, blockchain teknolojisinin ve kriptonun mali suçları takip edebilme potansiyeline vurgu yapıyor.

Kripto sektöründeki çok szamanıda proje dolandırıcıların kurbanı olurken settirganlar ise çalınan paraları nakde çevirme meselesunda sıkıntı çekmeye devam ediyor.

Cointelegraph’a meseleşan kripto borsası CEX.IO’nun baş teknoloji sorumlusu Dmytro Volkov, suçluların takip edilemeyeceğini düşündükleri kripto kavramının artık modasının geçtiğini söyledi ve şunları ekledi:

“Bitcoin (BTC) söz meselesu olduğunda, bilirkişi bir veri ekibiyle yapılacak ciddi bir çalışma, hasar meydana gelmeden önce bilgisayar korsanlarını ve aklzamanıcıları kolayca izleyip engelleyebilir.”