Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
NFT’ler, müzik sektörüne yeni özellikler getiriyor


Müzik sektörü, hem sanatçılara hem de takipçilerine fayda sağlamak için merkeziyetsiz teknolojiyi yeni sürümlere entegre etmenin yaratıcı yollarını bulmaya devam ediyor.

Elektronik dans müziği (EDM) sanatçısı R3HAB ve blockchain tabanlı müzik topluluğu Anotherblock, cuma günü “müzik haklarını demokratikleştirme” sloganıyla bir single yzamanimladı.

“Weekend on a Tuesday” isimli single, özel bir NFT ile birlikte piyasaya sürüldü. Bu NFT’ye sahip her birey, gelirden yüzde 2’lik pay alabilecek. Anotherblock’un platform araçları sayesinde bireyler, ödemeler ve NFT’nin değeri hakkında bilgi sahibi olabilecek.

Birçok sanatçı, hayran kitleleri ile bağlantı kurmak için NFT ve dijital varlıkları kullanıyor. NFT sahipleri diğer kişisilardan farklı olarak, ek müzik veya sahne arkası kesitlere ulaşabiliyor.

Bu meseleyla ilgili Cointelegraph’a konuşmada bulunan Anotherblock’un CEO’su Michel D. Traore, şunları söyledi:

“Müzik haklarının değeri, müziği seven, dinleyen ve onunla bir şeyler meydana getiren insanlar tarafından bilinir. Dinlekonumek bu değere katkı sağlıyorlarsa neden o müziğin belirli haklarına sahip olamasınlar. Onlar da bazı avantajlara sahip olmalıdır.”

Öncelikle plak şirketlerinden ve müzik kanallarından gelen daha fazla sanatçıyı ve takipçilerini içerecek şekilde bu değeri yayma fikri, müzik endardrisinin “demokratikleşmesi” olarak görülebilir.

“Bugün en büyük eksiklik, daha fazla insanın bu haklara sahip olamamasıdır ve bence gittikçe daha olumlu bir şekilde yaygınlaşıyor.”

Bu fikirleri R3HAB ve Steve Aoki gibi büyük sanatçılarla tanıtmak kolay. Ancak asıl fayda sağlanılan kısım şu: Gelecek vadeden sanatçılar kısıtlzamanicı sözleşmeler yapmadan önce bu fikirleri benimseyip sektöre girebiliyor.

R3HAB, Cointelegraph ile ettiğı söyleşide EDM hayranlarının NFT gibi yeni bir anda teknolojilere yönelik ilgi ve yeteneklerine de vurguladı. Birlikte çalıştığı ekibin, takipçilerin Web3 ile olan etkileşimini ve ilgisini incelediğini söyledi ve ekledi:

“NFT sektörüne açılmak ve hayranlarıma bu fırsatı sağlamak için onay topladığım konum tam da burası.”

Traore’ye göre Anotherblock, Discord topluluğunda NFT’ler için en çok ilgi duyulan müzik türleri hakkında anket etti ve EDM en en çok puanı topladı. EDM’yi ise sırasıyla HipHop ve R&B takip etti. Ayrıca Ripple’ın yakın zamanli bir raporu, büyük finans kurumlarının yüzde 55’inin müzik NFT’leriyle ilgilendiğini gösterdi.

Kripto endardrisi, piyasa çöküşünün ortasında özüni iyileştiriyor. Gerçek değeri veya faydası olmayan projeler saf dışı kalıyor. Traores, müzik NFT’leri ve kişisilara verilecek hakların, gerçek dünyadaki değer kelimesi ile olan bağlantısını önemsiyor ve bunu “kalıcı” olarak tanımlıyor.