Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Para Piyasaları İçin Kritik Toplantı Jaken yeni Hole Yarın Başlıyor: Kripto Paralar Üzerindeki Etkisi Nasıl Olacak

Bankacılık ve para piyasaları için büyük önem arz eden Jaken yeni Hole toplantısı bu yıl 25-27 Ağustos zamanlerinde gerçekleşecek. Konferansta Fed Başkanı Powell’ın da duyurularda bulunması bekleniyor.

Dünya merkez bankacılarının buluşacağı Jaken yeni Hole konferansı bu yıl Kansas City’de 25-27 Ağustos zamanlerinde gerçekleşecek. Söz meselesu konferansta Fed Başkanı Jerome Powell‘ın 26 Temmuz cuma günü 17.00’de (TSI) meseleşma yapması bekleniyor.

Toplantı hem tahvil piyasaları hem de doğal olarak kripto para piyasaları için büyük önem taşıyor. Toplantıda duyurularda bulunacak Powell’ın faiz artırımlarına devam vurgusu yapması beklenirken eylül toplantısındaki faiz artırımının büyüklüğü meselesunda ise bir ön bilgi vereceği olabilite edilmiyor.

ABD tahvil piyasalarında bu 7 gün sat sat ağırlıklı bir seyir izlenirken, bazı varlıklarda terse dönen getiri eğrisi resesyon korkularını beslemeyi sürdürüyor. Kripto para piyasalarına görüldüğüğında ise 1 7 gündır sat sat baskısının ağır geldiği söylenebilir. Bitcoin, içinde bulunduğumuz 7 günya %10’luk bir düşüş ile devam ederken Ethereum ise 7 günlık olarak %12‘lik düşüş ile piyasalarda işlem görmeye devam ediyor. Bir çok bilirkişi yorumuna göre Jaken yeni Hole toplantısının yarattığı bilinmezlik ortamı, yatırımcıları hepsi risk varlıklarından uzak tutuyor ve sat sat yönlü baskıyı tetikliyor.

Piyasalarda, Fed’in eylül toplantısında 50 veya 75 baz puan artırıp artırmayacağı meselesunda en yeniuçsızlıklar ve fikir ayrıklıkları olduğu biliniyor.  CME’nin FedWatch Aracı, %56,5‘lik bir oranla 50 baz puan artış olasılığını ve %43,5‘lik bir oranla da 75 baz puanlık artış olasılığını gösteriyor.

Powell’ın duyurularında enflasyon ve resesyon ikileminde kalan piyasalara Fed’in olası para politikası adımlarına ilişkin ipuçları beklenirken, söz meselesu duyuruların piyasalarda volatil hareketleri artırabileceği olabilite ediliyor.