Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Popüler hacker “büyük” Bitcoin kurtarma operasyonunda yine de 105 birim bulabildi


Ulaşılması zor konumlerden kripto kurtarmasıyla bilinen bilgisayar mühendisi ve donanım hacker’ı Joe Grand, saatler harcayarak erişim sağladığı telefonda birkaç birimlık Bitcoin ile karşılaşınca şoka uğradı.

Grand, perşembe günü paylaştığı YouTube videosunda Portland’den Seattle’a otobüs şoförü Lavar Sanders’e ait Samsung Galaxy SIII telefondaki değeri “milyonlarca birimı” bulabilecek Bitcoin’leri (BTC) kurtarmak için seyahat ettiğini açıkladı. Sanders, söz meselesu BTC’leri Temmuz 2016’da “en yeni derece baştan savma” bir şekilde, kafede buluştuğu birine ödeme yaparak ve telefonundaki cüzdana aktarak satın topladı. Kriptolarını güvenli bir depolama alanına taşımayan Sanders, daha zaman en yenira ise cihazı kaybetti.

Telefonu 2021’de bulan Sanders kilit ekranı şifresini hatırlayamasa da, çok fazla başarısız denemenin telefondaki hepsini kapsayan verileri silmesini sağlayacak şekilde ayar uyguladığını hatırladı. Sanders, daha zaman en yenira bir arkadaşıyla birlikte videolarını izlediği Grand ile iletişime geçti ve beyaz şapkalı hacker’ın telefon hafızasına girmeyi birkaç kez denekonumek kriptoları kurtarmasına olanak sağladı.

Bir süre mikro lehimleme, hafızzamanı indirme ve kaydırma şifresi keşfinin -ki “L” harfi olduğu ortaya oldu- ardından Sanders, MyCelium Bitcoin cüzdanını açarak içinde yalnızca 0,00300861 BTC’nin olduğunu gördü. Keşfin edildiğı sırada 105 birim eden bu miktar, çeviri yzamanın saati itibarıyla yaklaşık 63 birim ediyor. 

Grand, otobüs şoförünün 2016’da 400 birimlık BTC satın topladığını ve bu paranın çoğunun 2019 yılında en yenilanılan kripto karıştırma hizmeti BitBlender’a gittiğini tespit etti.

“Biraz hayal kırıklığına uğradım,” diye Sanders, “Para kazanmadık, fakat yeni arkadaşlar edindik,” diye ekledi.