Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rus milletvekili, kripto ticareti için Moskova Borsasını işaret etti


Rusya, kripto para biriminin yasal statüsü hakkında halen net bir en yeniuça varamamışken, bir parlamento yetkilisi ülkenin en büyük borsasında kripto ticaretinin işe koyultılmasını talep etti.

Rusya Bankalar Birliği başkanı ve Devlet Duması içindeki bir finans komitesi Anatoly Aksakov’a göre, Moskova Borsası (MOEX), Rusya’da düzenlenmiş bir kripto borsasına ev sahipliği yapmak için en mantıklı seçenek olabilir.

Yerel havadis ajansı Prime’ın perşembe günü bildirdiğine göre Aksakov, yakın günli bir basın toplantısında Rus merkez bankasının himayesi altında olacak bir kripto borsası kurmanın önemini vurguladı.

Aksakov, MOEX’in Rusya Merkez Bankası kurallarına tam uyumu sebebiyle bir kripto ticaret bölümü işe koyultma meselesunda harika bir iş çıkarabileceğine dikkat koydu.

Aksakov, “Büyük geleneklere sahip saygın bir organizasyonun parçası olarak çalışacak ve merkez bankası ile aktif olarak etkileşime girme meselesunda en yeni derece meşgul olacak bu bölüm, kripto para birimi işlemlerini yürütme görevinde mükemmel bir iş çıkaracak” dedi.

Aksakov’un bu konuşmalari, geçen 7 gün Avrupa Birliği’nin Ulusal Uzlaşma Deposu (NSD) üzerindeki ettirımlarına karşı bir meydan okuma planladıklarını ve Rus yatırımcıların çıkarlarını koruyacaklarını söyleyen MOEX’in konuşmasından kısa bir süre devamında geldi. Borsa, 2022’de Rusya’ya yönelik uluslararası ettirımların bir parçası olarak hedef alınmış ve hepsini kapsayan operasyonlarını bir ay süreyle askıya almak zorunda kalmıştı.

Son rapor, Rusya Merkez Bankası’nın konumel olarak düzenlenmiş bir kripto borsasına şiddetle karşı çıkmasına rağmen, Rusya’nın kripto meselesundaki genel tutumu hakkında akıllarda soru işaretleri oluşmasına sebep olduğunu gösteriyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina geçen ay ettiğı konuşmada, “Kripto para birimleri borsalarda işlem görmemeli çünkü bu varlıklar çok değişken ve yatırımcılar için çok riskli” demişti. Merkez bankası başkan yardımcısı da geçen yıl Rusya’nın yalnızca Binance gibi dış ticaret platformları aracılığıyla kripto ticaretine izin vereceğini açıklamıştı.

Daha önce bildirildiği üzere, hükümet bir tane konumel kripto borsasını bile yasallaştırmamasına rağmen, Ruslar en yeni yıllarda aktif olarak kriptoya yatırım yapmaya devam ediyor. Tüm kripto ticareti, yabancı kripto firmaları üzerinden yürütülüyor.