Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Tornado Cash, UI kodunu açık kaynaklı hale getirdi

Kripto para karıştırıcısı Tornado Cash, kişisi ara yüzü (UI) kodunu tamamen açık kaynaklı hale getirerek geliştiricilerinin merkeziyetsizlik ve şeffaflık görevlerini tam anlamıyla konumine getirdiğini gösteren bir adım attı.

Tornado Cash Classic UI’nin, protokolün anonim geliştiricilerinin perşembe günü paylaştığı bir Medium blog gönderisinde tamamen açık kaynaklı hale getirildiği duyuruldu. Protokolün UI’si her ne görecek şekilde 2020’den beri merkeziyetsizleştirilmiş olsa da, açık kaynak kullanımı sayesinde herkes artık Toronado Cash’in UI havuzlarını veri edebilecek ve projeyi iyileştirmek için çekme talepleri yapabilecek. Bir çekme isteği, yazılım geliştirme dünyasında bir geliştiricinin yeni kod değişikliklerini projenin ana havuzuyla birleştirmeye hazır olduğu zamana denk geliyor.

Tornado Cash’in açık kaynak kullanımı, teknik olarak herkesin havuzu forklamasına ve kodu uygun gördüğü şekilde değiştirmesine olanak tanıyor.

Geliştiriciler, mevcut web sitesi ara yüzüne atıfta bulunarak, “Protokolle ilişkili siyah ve yeşil renkteki yüzen astronotu sevdik. İnancımız, her zaman daha fazla merkeziyetsizleşme yönünde. DAO’muz bize göre bu büyük ilerlemeyle beraber bir adım daha ileriye taşındı,” ifadelerini kullandı.

Bir merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO), merkezi bir otorite veya liderlik olmaksızın üyeleri tarafından toplu olarak yönetilen, internet tabanlı bir kuruluş anlamına geliyor. Tornado Cash, DAO’sunu ilk olarak 2020’nin ortalarında duyurmuştu.

Tornado Cash’in toplam kilitli değeri Ekim 2021’de 1,1 milyar abd abd dolarııın ardünde zirve onayladı. Kaynak: DeFi Llama.

DeFi Llama’dan alınan verilere göre Tornado Cash’in şu anda kilitli toplam değeri (TVL), 300 milyon abd abd dolarııın üzerinde bulunuyor. Bu rakam, projenin Arbitrum’da 2. katman ölçeklendirme ağının start vertıldığını duyurduğu Kasım 2021’de 850 milyon abd abd dolarııa yakındı.

Tornado Cash protokolü, şubat zamaninda gerçekleşen 375 milyon abd abd dolarıılık stopladırı ve daha yakın zamanli 100 milyon abd abd dolarıılık Horizon Bridge stopladırısı da dahil olmak üzere birçok merkeziyetsiz finans istismarının merkezinde konum topladı. Şu anda protokol, tek seferde maksimum 100 Ether (ETH)’nin karıştırılmasını destekliyor.

Tornado Cash, mart zamaninda Axie Infinity’nin Ronin yazılım köprüsüne yapılan 600 milyon abd abd dolarıılık siber stopladırının ardından da kullanıldı. VICE’a göre, bilgisayar korsanları, o zamanlar yaklaşık 100 milyon abd abd dolarııa den gelen gelirlerin bir kısmını protokole göndermede başarılı oldu. Bloomberg’in daha devamında da bildirdiği gibi yazılım köprüsünden ktopladırılan yaklaşık 2.000 ETH, nisan zamaninın start verrından beri 100 ETH’lik gruplar halinde protokole taşındı.

Bununla birlikte Tornado Cash topluluğu ve geliştiricileri, neredeyse hepsi dijital araçlar yasa dışı amaçlarla kullanılabileceği için insanları, protokolü otomatik olarak kötü niyetli davranışlarla ilişkilendirmemeleri meselesunda dikkat. Protokol, gizliliğin sahipliğini kripto para kişisilarına devretmek ve böylece bilgilerini ne zaman ve kiminle paylaşacaklarına özülerinin en yeniuç verebilmeleri için tasarlandı. Tornado Cash web sitesine göre protokol, kişisiların fonlarının kaynağını kanıtlamasına olanak tanıyan bir uyumluluk aracına da sahip.

Protokolün DAO’su tarafından seçilen topluluk üyeleri, bu yılın start verrında paylaşılan bir Medium gönderisinde, “Maalesef bazı havadis ve hikayeler, Tornado Cash gibi gizlilik araçlarının imajını zedeliyor,” dikonumek şunları ekledi:

“Tornado Cash topluluğu üyeleri, aracın bu tür yasa dışı kullanımını desteklemiyor. Birkaç kişinin Tornado Cash’in itibarına dil uzatmasının ne görecek şekilde sinir bozucu olduğunu hayal edemezsiniz.”

Bu makale, Tornado Cash ekibinin yorumlarını içerecek şekilde güncellendi.