Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni söyledi! ‘Orta Doğu’da her an patlama yaşanabilir’

New York’taki BM Genel Merkezi’nde, BMGK’nin Orta Doğu meselelu oturumunda meseleşan Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polinsky, “Filistin-İsrail çatışmasına bir çözüm bulunmamasının düzenli patlamalara yol açtığını bir kez daha vurgulamalıyız. İşgal altındaki Filistin topraklarında şiddet, bölgesel ve uluslararası güvenliğin temellerini baltalıyor. Barış sürecindeki durgunluk, kışkırtıcı ve tek taraflı adımlar, her an çatışma bölgesindeki durumda bir kırılma oluşturabilir.” ifadesini kullandı.

GÖRÜŞMELERİN YENİDEN BAŞLATILMASI ÇAĞRISI

Polinsky, İsrail’in ulusal güvenliğine ilişkin şüphelerini dikkate alarak “başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak” Filistin-İsrail görüşmelerinin yeniden işe koyultılması çağrısında bulundu. Polinsky, “Bu meseleda Rusya, Amerika, Avrupa Birliği ve BM dörtlüsünün girişimleri dahil çok taraflı çabaların desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Filistin-İsrail barış görüşmeleri, İsrail’in eski tutukluları serbest bırakmzamani ve konumleşimleri durdurmzamani reddetmesi de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle Nisan 2014’ten bu yana askıya alınmıştı.

BMGK’de Filistin-İsrail ilişkileri üzerine ABD adına meseleşan BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, “İsrail ve Arap ülkeleri arasındaki normalleşme anlaşmalarının iki devletli çözümün konumini tutamayacağını” vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden”ın bu ayki Orta Doğu gezisine atıfta bulunan Greenfield, şunları kaydetti:

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

“Başkan Biden, İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas ile İsrail’in Mısır ve Ürdün ile onayladığı barış anlaşmalarının yanı sıra Orta Doğu’da güvenlik, refah ve barışa katkıda bulunan normalleşme anlaşmalarına övgüde bulundu.

Başkan tarafından düzenlenen sanal zirve, İsrail ile bölgede ve ötesindeki diğer ülkeler arasında daha yakın iş birliği olasılığını gösterdi ve Suudi Arabistan’ın İsrail havayollarının Suudi hava sahasını kullanmasına izin vereceğini konuşması, daha entegre bir bölge inşa etmede diğer önemli bir adımdı. Ancak bu Konseyde defalarca söylediğimiz gibi normalleşme anlaşmaları, sohbetler edilmiş iki devletli bir çözümün konumini tutamaz.”

Greenfield, bölgedeki ve dünyadaki hepsini kapsayan tarafları, “iki devletli bir çözüm için koşulları yaratmak için daha cesur adımlar atmak da dahil olmak üzere barışçıl ve müreffeh bir bölge hedefini sözlü ve fiili olarak desteklemeye” çağırdı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bir ülke bunu konuşuyor: Başbakan adayları tartışırken olanlar oldu! Canlı yayında... Bir ülke bunu meseleşuyor: Başbakan adayları tartışırken olanlar oldu! Canlı yzamaninda…
Sosyal medyada gündem olmuştu! Skandal görüntüler sonrası harekete geçildiSosyal medyada gündem olmuştu! Skandal görüntüler devamındası harekete geçildi
İşsiz kalan şoförün hayatı değişti! Aylık kazancım 30 bin TLİşsiz kalan şoförün hayatı değişti! Aylık kazancım 30 bin TL