Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rusya, Çin ile ticarette CBDC ile ödeme yapmzamanı planlıyor


Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmenin pilot aşamasında olan Rusya, yeni havadise göre ulusal dijital para birimine uluslararası ticaret ödemelerinde kullanabilir.

Reuters’ın havadisine göre Rusya, Çin ile karşılıklı ödemelerde önümüzdeki yıla görecek şekilde dijital ruble kullanmaya işe koyulmzamanı planlıyor. Dijital ruble, iddiaya göre şu anda bankalar ile ödemelerde test ediliyor. Bu testlerin önümüzdeki yılın ilk aylarında tamamlanması bekleniyor.

ABD Hazine Bakanlığı, eylül zamanının üçüncü 7 günsında 22 kişi ve Rusya merkezli iki oluşumu uyguladırım listesine ekledi. Batı ülkelerinin Rusya’ya Ukrayna’yı işgali sebebiyle uyguladığı uyguladırımların artmasıyla birlikte, Rusya da alternatif finansal rotalar ve ticari ödeme yöntemleri arzamanışına girdi.

Rusya Devlet Duması Finans Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, mevcut jeopolitik krizin, Rusya’nın uluslararası ticaret piyasasına erişimini kısıtladığını kabul etmişti. Ülke de bu ihtiyaç doğrultusunda alternatif ödeme yolları arıyor. Ulusal dijital para ise şu an için ilk seçenek gibi gözüküyor.

Rusya, CBDC gelişiminde en yeni aşamalara ulaşmış ülkelerden biri. Rusya Bankası’nın en yeni para politikası güncellemesine göre, yetkililer dijital ruble platformuna hepsini kapsayan banka ve kredi kuruluşlarını 2024’e görecek şekilde bağlamzamanı planlıyor.

Ülke, bundan yaklaşık bir 7 gün önce de kriptonun uluslararası ödemelerde kullanımına dair ipuçları vermişti.