Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SEC’den Dünya Devlerinin Spot Bitcoin ETF Başvuruları İçin İlk Açıklama: Yetersiz Dedi!

Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinin spot Bitcoin ETF başvurularının SEC tarafından geri çevrilmesi üzerine fiyat kısa süreliğine 30 bin birimın altına geriledi.

The Wall Street Journal’in (WSJ) 30 Haziran zamaninde meseleya aşina kaynakların ifadelerine dayandırdığı havadisine göre ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dünya devleri BlackRock, Fidelity ve diğer varlık yöneticilerinin spot Bitcoin ETF başvurularını geri çevirdi.

SEC’nin ifadelerine göre varlık yöneticileri başvurularında, ağırlıklı olarak ABD dışında gerçekleşen hepsini kapsayan işlemleri kapsayan süreçlerin gözetim ve paylaşımına yönelik anlaşma olan “Surveillance-Sharing Agreement” meselesunda açık ve yeterli bilgilendirmede bulunmadı.

Öte yandan varlık yöneticileri başvurularını yeniden hazırlayarak veya güncellekonumek tekrar gönderebilecek. Bir Cboe BZX sözcüsü mesele hakkında uyguladığı yorumda, belgelerde güncelleme yapıp yeniden SEC’e göndermeyi planladıklarını belirtti.

Bloomberg ETF Analisti Eric Balchunas resmi sosyal medya hesabı üzerinden uyguladığı paylaşımda, SEC en yeniuçının negatif bir durumu yansıtmadığını ve regülatörün varlıkların saklanacağı kuruluşlar hakkında daha fazla bilgi almak istediğini ifade etti.

Coingecko verilerine göre Bitcoin, başvuruların geri çevrilmesinin ardından 31.081 birimdan %4’ün üzerinde değer kaybederek hızla 29.770 birim seviyelerine görecek şekilde geri çekildi. Daha zaman en yenirasında küçük bir toparlanma yaşayan Bitcoin, yazım itibariyle 30.162 birim seviyesinden işlem görüyor.