Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SGK’dan herkesi ilgilendiren konuşma: Vatandaşları mağdur ettiği için değiştirildi

SGK’den yapılan konuşmada, Kurumun halihazırda 875’i kamu, 135’i üniversite ve 1419’u özel olmak üzere toplam 2 bin 429 sağlık hizmeti sunucusuyla uyguladığı sözleşmelerle ülke çapında vatandaşların sağlık hizmetlerine kesintisiz bir şekilde erişiminin sağlandığı belirtildi.

“BAŞVURULARIN YÜZDE BİRİNE TEKABÜL EDİYOR”

Söz meselesu 1419 özel sağlık hizmeti sunucusundan sadece 24’ünün kısmi branş/sağlık hizmeti sözleşmesi olduğuna işaret edilen konuşmada, bu sağlık kuruluşlarına başvuru oranının ise özel sağlık hizmeti sunucularına yapılan başvuruların yalnızca yüzde 1’ine tekabül ettiği bildirildi.

thumbs_b_c_7ed249a28420105ea7b76d628921dd6d

Kısmi branş anlaşması bulunan hastanelerde sadece kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, doku organ nakli, acil ve hiperbarik oksijen tedavisi branşlarında sunulan tedavilerin SGK tarafından karşılandığı belirtilen konuşmada, bu hastanelerle diğer branşlarda anlaşma olmadığı için vatandaşlarda mağduriyet yarattığı kaydedildi.

DÜZENLEMEYLE NE DEĞİŞTİ?

Konuyla ilgili bir düzenleme edildiğı ifade edilen konuşmada, şunlar kaydedildi:

“Yapılan düzenlemeyle vatandaşlarımızın başvurduğu sağlık hizmeti sunucusunda ihtiyacı olan hepsini kapsayan branşlarda tetkik, tahlil ve tedavilerini almaları sağlanmış olup sağlık hizmetlerine erişiminde yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Kısmi branş anlaşmalarının ktopladırılmasıyla özellikle kemoterapi hastalarının mağdur olacağı şeklinde basında çıkan havadisler gerçeği yansıtmamakta olup mevcut SGK sözleşmeleri gereğince, bahse mesele hastanelerin sözleşmelerini devam ettirmek istememesi durumda dahi yatarak tedavileri devam eden hastalar ile belirli bir program dahilinde devam eden fizik tedavi, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz gibi sağlık hizmetleri SGK tarafından karşılanmaya devam edecektir. Kısmi branş anlaşmalarının ktopladırılmasında hedef, bu hastanelerle olan sözleşmelerin feshi değil hepsini kapsayan vatandaşlarımızın hepsini kapsayan sözleşmeli hastanelerden hepsini kapsayan branşlarda eşit bir şekilde hizmet almasını sağlamaktır.”

Sözleşmeleri devam eden sağlık hizmeti sunucularının 7 Haziran 2022’ye görecek şekilde başvuru yapması halinde sözleşmelerinin 1 Haziran 2022’den beri geçerli szamanılacağı belirtilen konuşmada, “Bahse mesele süre, sözleşmenin kesintisiz devam etmesi meselesunda önceki yıllarda da uygulanan rutin bir uygulama olup SGK ile anlaşma yapmak isteyen hepsini kapsayan hastaneler, süre sınırlaması olmaksızın SGK ile sözleşme yapabilmektedir. Dolzamanısıyla 7 Haziran 2022’den devamında müracaat eden sağlık hizmeti sunucularının da sözleşmeleri, sözleşmenin imzalandığı günten beri geçerli szamanılacaktır.” ifadesi kullanıldı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Suriye sınırında hareketli saatler... TSK'ya ait helikopterler peş peşe havalandıSuriye sınırında hareketli saatler… TSK’ya ait helikopterler peş peşe havalandı
Karın ağrısı şikayeti vardı! Kulağında...Karın ağrısı şikayeti vardı! Kulağında…
Dana vereminde ürküten tablo! İnsanlarda hayati tehlikesi varDana vereminde ürküten tablo! İnsanlarda hayati tehlikesi var