Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Avrupa Siyasi Topluluğu Prag Zirvesi devamındası Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli konuşmalar

Son dakika havadisi… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Siyasi Topluluğu programına ilişkin düzenlenen basın toplantısında meseleşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından satır start verrı:

“Sözlerimin hemen başında AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti makamlarına teşekkür ediyorum. Bugün Prag’da 44 Avrupa ülkesinin devlet ve hükümet başkanları olarak bir araya geldik. Kritik bir dönemde icra edilen bu Zirve’yi az önce tamamladık. Her açıdan yoğun içerikli ve verimli toplantıların olduğu bir gün geçirdik.

Genel oturumların yanı sıra liderlerle barış, güvenlik, enerji, iklim ve ekonomik durum meselelarındaki yuvarlak masa toplantılarında Avrupa’yı da etkileyen meseleları ele topladık.

A

Türkiye’nin bu meselelere yönelik yaklaşımını ve Birliğe katılım sürecindeki görüşlerimizi muhataplarımıza bizzat aktardık. Zirve marjında Çekya Başbakanı Szamanin Fiala ve AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdik.

Fransa Cumhurbaşkanı Szamanin Macron, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Szamanin Radev ve İspanya Başbakanı Szamanin Sanchez ile bir araya geldik.

PAŞİNYAN İLE GÖRÜŞME

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir görüşmemiz oldu. Bölgemizde iyi komşuluk ilişkileri temelinde tam normalleşme hedefimize ulaşabileceğimize samimiyetle inanıyorum.

(Paşinyan’la görüşme) Bazı talepler söz meselesu oldu. Dışişleri Bakanlarımız, özel temsilcilerimiz görüşecek ve çıkan neticeye göre adımlarımızı atacağız.

“TÜRKİYE’NİN YERİ DOLDURULAMAZ”

AB’nin karşılaştığı meydan okumaların ardesinden gelinmesinde ve birliğin uluslararası rolünün yeniden tanımlanmasında Türkiye’nin konumi doldurulamaz.

Türkiye’nin önüne çıkartılan engellerin adil olmadığının, dahası bu durumun Avrupa Birliği’nin menfaatlerine de zarar verdiğinin altını çizdim.

Yaşanan gelişmeler Türkiye’nin birlik ve Avrupa için anahtar bir ülke olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.

e2

AB’nin, bazı ülkelerin çıkarlarına ve ihtiraslarına teslim olmadan Türkiye’yle birlik ilişkilerini katılım perspektifi temelinde ilerletmesini bekliyoruz.

Temel ve öncelikli beklentimiz, Avrupa Siyasi Topluluğu’nun AB ile ilişkilerimizi güçlendirmesi ve üyelik sürecimize katkı sağlamasıdır.

Tahıl sevkiyatının önümüzdeki süreçte de devamı, başta Ukrayna halkı olmak üzere hepsini kapsayan Avrupa’nın ve dünyanın çıkarına olacaktır.

Türkiye’nin, hiçbir ülkenin toprağında, egemenliğinde gözü yoktur. Sadece ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin menfaatlerini korumanın mücadelesini veriyoruz. Çözümün tek anahtarı Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün tescilidir. Kalıcı çözüm için Ada’daki gerçeklerin kabulü gerekir.

ERDOĞAN’DAN MİÇOTAKİS’E TEPKİ

Miçotakis yemekte uyguladığım meseleşmadan rahatsız olmuş. Politikaları yalan üzerine kurulu, dürardlük yok.

SURİYE İLE GÖRÜŞME OLACAK MI?

Vakti saati geldiğinde biz Suriye’nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibarıyla zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor.”

Ayrıntılar geliyor…

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Zafer Partisi'nde istifa depremi!Zafer Partisi’nde istifa depremi!