Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA | Azerbaycan-Ermenistan hattında gerilim! Sınırda çatışmalar start verdı

Son dakika havadisi… Azerbaycan-Ermenistan sınırında iki ülke askeri birlikleri arasında yoğun çatışmalar start verdı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunduğunu duyurdu.

Açıklamada, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin sabotaj gruplarının farklı istikametlerde Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mgünin döşediği bildirildi. Bu durumu önlemek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar yaşandı.

dsa

AZERBAYCAN ORDUSUNDA KAYIPLAR VAR

Ermenistan ordusunun Basargeçer, İstisu, Karakilise ve Gorus illerindeki mevzilerinden Azerbaycan ordusunun Daşkesen, Kelbecer ve Laçın illerindeki bazı mevzileri ve sığınakları havan topları da dahil farklı kalibreli silahlarla aralıksız ateş altına edildi. Settirı en yeniucu askeri peren yeniel arasında endişelar, askeri altyapıda hasarlar meydana geldi.

Azerbaycan ordusunun da Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin atış noktalarını susturmak ve çatışmanın genişlemesini önlemek için gerekli tedbirler ettiğı belirtildi. Azerbaycan’a karşı provokasyon operasyonlarına katılan Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin peren yeniel ve teçhizatında endişeların bulunduğu aktarıldı.

Çatışma ve endişelarından tamamen Erivan yönetiminin sorumlu olduğu belirtilen duyuruda, kamuoyuna ek bilgi verileceği belirtildi.

“KARŞI ÖNLEMLER LOKAL NİTELİKTE VE ASKERİ HEDEFLERE YÖNELİK”

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın provokasyonlarına yanıt olarak hayata geçirilen karşı önlemlerin lokal nitelikte ve askeri hedeflere yönelik olduğunu, Azerbaycan ordusunun Ermenistan topraklarına müdahalesi ile ilgili havadislerin doğru olmadığını duyurdu.

zz

Bakanlığın duyurusında, Azerbaycan ordusunun sivil nüfusu ve altyapıyı hedef ettiğı iddiasıyla ilgili Ermenistan’ın yaydığı bilgilerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Açıklamada, “Ermenistan’ın provokasyonlarına yanıt olarak, karşı önlemler lokal niteliktedir ve atış noktaları olan meşru askeri hedeflere yöneliktir. Misilleme önlemleri küçük ölçeklidir. Azerbaycan sınırlarının güvenliğini sağlamgüni ve Ermenistan’ın provokasyonlarına en yeni vermeyi amaçlamaktadır.” ifadeleri konum etti.

Bakanlığın bir diğer duyurusında ise Azerbaycan’ın Ermenistan topraklarına müdahalesi ile ilgili havadislerin doğru olmadığı belirtildi.

Yaşananların, 2. Karabağ Savaşı devamındasında Ermenistan ve Azerbaycan arasında meydana gelen en büyük çatışma olduğu belirtiliyor.

PAŞİNYAN, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Ermenistan hükümetinden yapılan duyuruda, Paşinyan’ın Putin ile ettiğı telefon görüşmesinde Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki en yeni çatışmaları ele ettiğı bildirildi.

Ayrıca Ermeni basınında, Paşinyan’ın gece saatlerinde hükümet binasında Güvenlik Konseyi’ni topladığı belirtildi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
ABD'den modernizasyon desteği! Yunanistan F-16'larını güncelliyorABD’den modernizasyon desteği! Yunanistan F-16’larını güncelliyor
Kan donduran vahşet! Cesedi yol kenarında bu halde bulunduKan donduran vahşet! Cesedi yol kenarında bu halde bulundu
CHP liderinin masasındaki anket! Aradaki fark...CHP liderinin masasındaki anket! Aradaki fark…