Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Bartın’daki maden ocağında patlama! Yerin altındaki işçiler mahsur ketti… Acı havadis geldi: 14 kişi hayatını kaybetti

Son dakika: Bartın’ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde saat 18.45 sıralarında konum altında patlama meydana geldi. Korkunç dakikaların ardından bölgeye çok szamanıda ambulans gönderildi. Patlama bölgesine destek amaçlı çevre illerden de ekipler yönlendirildi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Bartın’a gitti. Öte yandan Bartın Valisi, Amasra Belediye Başkanı, AFAD ve yetkililerden peş peşe duyurular geldi. İşte dakika dakika Bartın’daki patlamadan detaylar…

05

22.51

BAKAN SOYLU: 14 KARDEŞİMİZ HAYATINI KAYBETTİ

Bakan Soylu duyurusında “Hakikaten üzüntü duyduğumuz ve söyleyeceklerimizi de paylaşmaktan üzüntü duyduğumuz bir tabloyla karşı karşıyzamanız. 110 kardeşimiz çalışıyordu. Bir kısmı özüsi belirlendilar, bir kısmı kurtarıldı. Riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı. Hastaneye 21 kardeşimiz intikal etti. Maalesef 14 kardeşimiz hayatını kaybetti. 7 kardeşimiz hastaneye intikal halinde.” ifadelerini kullandı.

22.19

TÜRK KIZILAY: ŞU AN ACİL BİR KAN İHTİYACI BULUNMAMAKTADIR

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, maden kazası zaman en yenirası olası ihtiyaç için bölgedeki hastanelere ilave kan ürünleri ve olası yanık vakaları için plazma sevklerinin edildiğını ve şu an acil bir kan ihtiyacı bulunmadığını bildirdi.

22.12

BAKAN YANIK’TAN AÇIKLAMA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, sosyal medya hesabından Amasra’da maden ocağındaki patlamaya ilişkin duyuru etti.

Patlamada yaralanan ve madende mahsur kalan işçilere geçmiş olsun dileğinde bulunan Yanık, “Psikososyal destek ekiplerimiz derhal bölgeye intikal ettiler. Süreci yakından takip ediyoruz. Sorumlu Bakanlıklardan biri olarak hepsi kurum ve kuruluşlarımızla gerekli her türlü çalışmzamanı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

21.47

BAKAN KOCA ACI HABERİ DUYURDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından ettiğı paylaşımda, “Bartın’da, bir maden ocağında meydana gelen patlamada, şu anki bilgilere göre 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 yaralımız var. Patlamanın yaşandığı konume, il merkezi ve il dışından 5 UMKE aracı ve 31 ambulans, 1 acil müdahale aracı ile toplam 149 peren yeniel görevlendirilmiştir. Acı havadisleri azaltmak, hepsi Türkiye’ye iyi havadisler vermek için elimizden geleni yapacağız. Başımız sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

21.43

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığından yapılan duyuruda, “Bartın ilimizin Amasra ilçesinde meydana gelen maden ocağı patlaması ile ilgili süreci ve hepsi kurumların katıldığı çalışmaların koordinasyonunu yakından takip etmektedir. Maden ocağı patlaması zaman en yenirası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla bölgeye intikal etmiştir.” denildi.

21.38

BAKANLAR BÖLGEYE ULAŞTI

Patlamanın ardından yola çıkan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez olay konumine vardı

21.06

İLETİŞİM BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Amasra Taşköprü İşletme Müessesesi Müdürlüğü’nde meydana gelen kazanın ardından olaya müdahale etmek amacıyla devletimiz hepsi kurumları ile kısa sürede harekete geçmiş, bölgede gerekli çalışmaları yürütmeye işe koyulmıştır.

03

20.54

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki patlamanın trafo kaynaklı olduğunu bildirdi.

Başkanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağında trafo kaynaklı bir patlama meydana gelmiştir.” bilgisine konum verildi.

20.40

CHP HEYETİ DE YOLA ÇIKTI

CHP Basın Biriminden yapılan duyuruda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, Amasra Taşkömürü İşletmesi’ndeki patlamzamanı incelemek üzere oluşturulan heyetin, gelişmeleri takip etmek üzere yola belirlendiğı belirtildi.

20.20

BARTIN VALİSİ: YER ALTINDA 49 KİŞİ VAR

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, TTK Amasra Müessesesi İşletmesinde medyana gelen patlama zaman en yenirası 74 arama kurtarma ekibinin çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Vali Arslan, gazetecilere ettiğı duyuruda, patlamanın nedeninin henüz belli olmadığını belirtti. Kendilerine saat 18.15’te bilgi geldiğini ifade eden Arslan, “-300 kotunda, -250 kodunda 74 arama kurtarma ekibi arkadaşımız kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Şuan -300 kotunda 44 kişi, -350 kotunda da 5 kişi var. İşçilerimizi kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 8 kişi özü imkanlarıyla kurtarıldı. Şuan altıncı yaralımızı çıkarıyoruz. Bütün ekiplerimiz seferber oldu. TTK’nın bilirkişi ekipleri, AFAD ekipleri seferber durumdalar. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez yoldalar, 1.5 saat zaman en yenira burada olacaklar” diye meseleştu.

01

19.50

VALİ ARSLAN, OCAKTAN ÇIKAN İŞÇİYLE GÖRÜŞTÜ

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne geldi. Vali Arslan, “Kim belirlendi dipdan? Durum nedir?” dikonumek maden ocağından çıkan işçi ile meseleştu. Maden ocağından çıkan işçi, “Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz- duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz, gözükmedi. Kendi imkanlarımla belirlendim. Patlama büyük ihtimalle de tam olarak, yani biz biraz geride olduğumuzdan dolzamanı sadece basınç oldu. Basınçtan dolzamanı toz kütlesi oldu, göz gözü görmedi” dedi.

19.45

BAKANLAR YOLA ÇIKTI

Maden ocağında patlama sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ve İçişleri Bakanı Soylu Bartın Amasra’ya gidiyor.

04

19.40

VALİLİKTEN BİLGİLENDİRME

Bartın Valiliği: “Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sıralarında -300 kotunda henüz nedeni olmayan bir patlama meydana gelmiştir. Olay konumine hepsi ekipler seferber edilerek gerekli çalışmalara işe koyulnmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

19.30

DESTEK EKİPLERİ SEVK EDİLDİ

AFAD: “Amasra Taşkömürü İşletmesinde henüz belli olmayan bir nedenle patlama meydana gelmiştir. Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü bölgeye yönlendirilmiştir.”

18.15

MADEN OCAĞINDA PATLAMA

Bartın’ın Amasra ilçesinde bir maden ocağında patlama meydana geldi. Olay konumine çok szamanıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.