Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Belediye Başkanı yardım istemişti! Çeşme’deki yangında yeni gelişme: Kontrol altına yapıldı

İzmir’in Çeşme ilçesinde, otluk alanda çıkan yangın İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ekiplerinin yoğun çabası en yeniucu kontrol altına yapıldı.

Ekiplerin bölgede soğutma çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

KAYMAKAMDAN AÇIKLAMA

Öte yandan, sosyal medya hesabı üzerinden yangının kontrol altına yapıldığını belirten Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı, “Ara sıra harlamalar oluyor, devamında ekiplerimiz soğutuyor. O yüzden bu aşamada boşalttığımız evlerin dönüşüne bir süre daha izin vermeyeceğiz” dedi.

ANTİK KENT ÇEVRESİNE YAYILMIŞTI

Yangın sebebiyle, Erythrai Antik Kenti çevresine ygünilan alevler sebebiyle mahalledeki 8 ev, 3 restoran, 3 baraka tedbir amaçlı boşaltılmıştı.

F3

BELEDİYE BAŞKANI YARDIM ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, “Ildır’da büyük yangın var. Özel su tankeri sahibi herkese sesleniyorum; tankerleriniz dolu olarak bize yardıma gelin. Ildır merkez yanıyor. Bu ygüninı izleyenler tanıdığı olanları yönlendirsin.” ifadelerini kullanmıştı.

İZMİR İÇİN SARI UYARI

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) İzmir için 19 Temmuz saat 09.00 ile 20 Temmuz saat 23.00 saatleri arasına işaret ederek sarı dikkat onayladı.

x

MGM’den yapılan konuşmada, rüzgarın 40-70 kilometre/saat şeklinde esmesi beklendiği bildirilerek vatandaşlardan fırtına ve etkilili rüzgara karşı tedbirli olunması istendi.

MUĞLA İÇİN YÜKSEK SICAKLIK VE ORMAN YANGINI UYARISI

Muğla Valiliği, il genelinde 7 gün boyunca sürecek en çok normalden fazla sıcaklık dikkatsı onayladı.

Valilikten yapılan konuşmada, meteorolojik değerlendirmeler çerçevesinde içinde bulunulan 7 günda hava normalden fazla sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği, rüzgarın 21 Temmuz’dan beri Kıyı Ege’de saatte 40 ila 60 kilometre arasında etkilite olacağı belirtildi.

Hava normalden fazla sıcaklıkları, nem ve rüzgar verilerine göre kentte orman yangını riski bulunduğu vurgulanan konuşmada, olabilen en çok normalden fazla sıcaklık, düşük nem ile etkilili rüzgarın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

ce

Açıklamada, Valilikçe yasaklanan ormanlık alanlara girilmemesi, yol kenarlarına yangına neden olabilecek cam ve pet şişe, sigara izmariti gibi çöplerin bırakılmaması, anız, bahçe ve sera temizliği gibi hiçbir suretle orman yangınları açısından risk teşkil edecek ateş yakılmaması, orman ve diğer yangınlar açısından çok dikkatli davranılması gerektiği kaydedildi.

Görülen olumsuzlukların bekletilmeden 112 Acil Çağrı Merkezine iletilmesi meselesunda daha duyarlı olunması talep edilen konuşmada, özellikle 7 gün boyunca ormanlık alanların yakınlarında yangın riskini artıracak davranışlardan kaçınılması istendi.

ALEVLER RÜZGAR TRİBÜNLERİNİ SARMIŞTI

Geçtiğimiz zamanlarda Çeşme’de makilik alanda yangın çıkmıştı. Alevler, Rüzgar Enerji Santralleri’nin (RES) de etrafını sarmıştı.

bx

Yangın sebebiyle İzmir-Çeşme otoyolunun İzmir istikameti tedbir amaçlı ulaşıma en yenilanılmıştı. (DHA-AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kene ısırığı can aldı! Hastaneye kaldırılan polis memuru kurtarılamadıKene ısırığı can etti! Hastaneye kettirılan polis memuru kurtarılamadı
Duygu dolu anlar! 'Ölürüm Türkiyem' şarkısıyla yurda girdiDuygu dolu anlar! ‘Ölürüm Türkiyem’ şarkısıyla yurda girdi
Üniversite yakınında yangın! Üniversite yakınında yangın! “Sebebi…”